Az agrártárca szakértői dolgoznak az aszály okozta károk enyhítésén: a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal szakemberei a héten kezdődött határszemlék során növénykultúránként mérik fel a tavaszi szárazság okozta károkat, majd az adatok összegzése után jelölik és hirdetik ki miniszteri közleményben az aszály sújtotta területeket, megyéket. Az érintett területek kijelölésekor azonban a hétvégi csapadék hatását is figyelembe kell venni - mondta a Napinak Dékány András, az FVM szóvivője. A gazdálkodók ennek alapján igényelhetnek majd kártérítést az Országos Kárenyhítési Alapból. A tárca számításai szerint az idén mintegy ötmilliárd forint áll erre a célra rendelkezésre, de - figyelmeztetett Dékány András - csak azok vehetik igénybe az alap forrásait, akik regisztráltan tagjai a rendszernek. A kifizetésekre pedig csak a jelenleg hatályos szabályok szerint van lehetőség: vagyis ahhoz, hogy valamely termelő kárenyhítést kaphasson az aszály okozta terméskiesés miatt, a várható terméshozamhoz viszonyított kárnak meg kell haladnia a 30 százalékot.
Az új, ettől az évtől hatályos agrár-kárenyhítési törvény szerint valamennyi agrárvállalkozásnak, mezőgazdasági vállalkozónak kötelező a tagság - őket a területalapú támogatási kérelmük benyújtásakor automatikusan regisztrálta a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. Probléma az őstermelőknél lehet, esetükben ugyanis önkéntes volt a rendszerben való részvétel: ők május 15-éig jelezhették belépési szándékukat.
A kárenyhítési hozzájárulást valamennyi résztvevőnek június 30-ig kell befizetnie. Azoknak, akik bejelentkeztek, de nem fizettek és mégis kárt jelentettek, a kártérítés mértékéből vonják le a hozzájárulás összegét. 2008-ban az alapba összesen 350 millió forintnyi befizetés érkezett - az összeg azért érdekes, mert a kormányzatnak a befizetésekkel megegyező összeggel kell minimum - kiegészítenie az alapot.
