Alapvetően egyetért a Gazdasági Egyeztető Fórum a kormány adócsomagjával, persze vannak részek, amelyek további egyeztetést igényelnek, és olyanok is, amelyek hiányoznak a tervezetből - mondta Takács János, a fórum társelnöke a tegnapi ülést követően. Pozitívumként értékelték, hogy a javaslat egy sor egyszerűsítést tartalmaz, és hogy nemcsak a válságra hangolták az intézkedéseket. Azt azonban hiányolták a javaslatból, hogyan tervezné szélesíteni az adófizetői kört a kormány az adójavaslatokon keresztül. Emellett azt is megjegyezte Takács, hogy önmagában az adóváltozás nem oldja meg az összes problémát, az adórendszer csak egy nemzeti stratégia részeként képzelhető el.
Jóllehet klasszikus értelemben nem szélesedik majd az adózók köre, az offshore jövedelmek megadóztatása új elem lesz jövőre. Itt harmincszázalékos forrásadót kell fizetni az offshore helyszínekre utalt összegek után, de nemcsak az odautalt, hanem a máshol realizált jövedelem is visszakerül a magyar adóalapba - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter. Emellett azt is leszögezte: az offshore cégek adóztatásának szigorítása a korábban realizált jövedelmekre is vonatkozik, vagyis minden olyan jövedelemre, amely korábban halmozódott fel és nem adóztak utána Magyarországon.
Az persze nem valószínű, hogy egy-két év alatt ezeket a pénzeket hazahozzák, egyelőre ugyanis nem várható, hogy tömeges adóhatósági ellenőrzések induljanak offshore helyszíneken, annak ellenére, hogy az APEH is aláírta pénteken azt a megállapodást, amelyben az OECD-tagállamok adóhatóságai vállalták, szoros együttműködéssel és információcserével járulnak hozzá az offshore-céges adóelkerülést.
