Nem kap gázt Ukrajna felől az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (Emfesz) Kft., miután keleti szomszédunk csak a Gazpromtól vásárolt gázt adja át Magyarországnak - adta hírül az Index. A hazai piacon több mint 20 százalékos részesedéssel rendelkező Emfesz az ukrán Dmitro Firtas érdekeltségébe tartozik, a kft. Ukrajnából a Rosszukrenergótól vásárolja a gázt. A Rosszukrenergót korábban kifejezetten az orosz gáz továbbítására hozták létre, 50 százalékos tulajdonosa a Gazprom, másik tulajdonosa pedig a Dmitro Firtas - a cég ugyanakkor az utóbbi időben állandó konfliktusban volt az ukrán kormánnyal. Ukrajna kizárná a társaságot a tranzitból és teljes egészében állami irányítás alá vonná ezt a tevékenységet. Góczi Istvánnak, az Emfesz vezérigazgatójának tájékoztatása szerint az ukrán tárolókat üzemeltető Naftogaz Ukrajna nem hajlandó kitárazni a Rosszukrenergónak járó gázt, ám a Rosszukrenergo hétfőn délután azt jelezte az Emfesznek, hogy ők leszállították a határra a szerződés szerint esedékes gázmennyiséget. Az Index több forrásból úgy értesült, hogy az ukránok egyszerűen "lekapcsolták" az Emfesz által rendelt gázmennyiséget.
