BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkezdheti a kormányzást Bajnai Gordon

Megszavazta a képviselők többsége a bizalmatlansági indítványt Gyurcsány Ferenc kormánya ellen, és megszavazta Bajnai Gordont utódaként. Bajnai többször is hangsúlyozta: nincsenek politikai ambíciói, csak egy évre lesz miniszterelnök, és csak addig, amíg támogatja a parlamenti többség.

2009. április 14. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A képviselők 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül megszavazták a bizalmatlansági indítványt a Gyurcsány-kormány ellen, s egyúttal megválasztották Bajnai Gordont miniszterelnöknek. A Fidesz, a KDNP és az MDF tartózkodott a szavazástól, hiszen ők csak azzal értettek egyet, hogy Gyurcsány Ferenc ne legyen miniszterelnök.
A szavazást megelőzően Gyurcsány és Bajnai egyaránt felszólalt. Gyurcsány szerint ez a kormány egy válságkezelő kormány lesz, feladata, hogy új lendületet adjon. Mint kifejtette, nem az a baj, hogy új intézkedések lesznek, hanem az, hogy ezt megpróbálták korábban megspórolni. Most támogatni kell a kormányt, és majd 2010 tavaszán arra a kormányra szavazzanak, amelyiknek a programját a legjobbnak ítéli. Köszönöm, hogy szolgáltam önöket, köszönöm, hogy az ország miniszterelnöke lehettem - zárta felszólalását.
A lehető leggyorsabban a konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal lehet leküzdeni a politikai válságot - kezdte Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt, hozzátéve: a kormány hátsó szándék nélkül végzi majd a dolgát. Ismét leszögezte: nincsenek politikai ambíciói, egy év múlva senkinek sem kíván a vetélytársa lenni. Bizalomra van szükség a parlamenttől, de bizalom kell a lakosságtól is: nem kell szeretni majd a programot, de azt látni kell, hogy nincs más megoldás. Bajnai leszögezte: a válságkezelő kormány addig jobb megoldás lesz, mint az előrehozott választás, amíg megkapja a parlamenti többséget. Jobbak lennének a válságkezelés esélyei, ha nem csak a szocialisták és a liberálisok támogatnák - hangsúlyozta.
Gyorsabb tempót diktálok majd, mint az szokás - mondta, hozzátéve: már a héten megtartja a kormány az alakuló ülését, és azt ismerteti is a nyilvánossággal. Azokat a problémákat kell kezelni, hogy nincs bizalom, csökken a versenyképességünk, többet költünk, mint a bevételeink. "Egy év, egy kormány, egy forint""- mondta egyfajta jelmondatként Bajnai. A kormány vezetői 15 százalékkal kevesebb fizetést kapnak majd, Bajnai pedig egy forintot, az állami cégek vezetőinek is kevesebb fizetés jár majd. Ezzel a gesztussal Bajnai azt kívánta hangsúlyozni, hogy kiadást akar csökkenteni minden szinten, de azt is: az új kormánynak csak válságkezelési céljai vannak, egyéb ambíciók nincsenek.
A válságkezelő programból eddig a keserű pirula vált ismertté. A válságkezelés programja ennél több, de az eddig nem ismert elemek sem jelentenek majd cukormázt a keserű pirulákon. A program küzdelmes lesz, de meglesz az eredménye - ígérte Bajnai. Még fognak munkahelyek megszűnni, de az a kérdés, hogy ezt követően Mexikóba, Szlovákiába vagy Magyarországra jönnek vissza a vállalatok. Ehhez kérek segítséget - zárta felszólalását.
A frakcióvezetők és egyénileg felszólaló képviselők ezt követően kizárólag politikai vitát folytattak, Fodor Gábor erre utalva egyébként eleganciára kérte a képviselőket. Bajnai Gordon viszontválaszában elmondta: ha eddig sem tartotta magát politikusnak, az elhangzottak még inkább elvették a kedvét attól, hogy politikus legyen. Mert csak arról volt szó, hogy kié legyen a hatalom, nem pedig arról, mire lehetne használni a közhatalmat. Bajnai szerint a kormány legitimitását a parlamenti többségnek kell adnia, ha nincs többség, akkor már nem lesz jobb az előrehozott választásoknál. Újabb részleteket nem ismertetett Bajnai a válságkezelő kormány programjáról, csak annyit foglalt össze, hogy az intézkedések hatását mindenki érezni fogja.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet