A miniszterelnök-jelölt nyilvánosságra került, a válságkezelési program részének tekinthető kiadáscsökkentő tervei között az állami szféra, a nyugdíjrendszer és a szociális rendszer kiadásainak lefaragása mellett a közösségi közlekedést, a közmédiát és az agráriumot érintő támogatások csökkentése is szerepel. A program másik lába, vagyis az adóátalakítás csak az új kormány felállása után kerül előtérbe, ez még pár hétig biztosan eltart.
A csomag idén 220, jövőre pedig mintegy 320 milliárd forint kiadáscsökkenést hozna - derül ki a Napi számításaiból - a Gyurcsány-kormány mintegy 200 milliárdos csomagjával szemben. Ezen belül a közszféra bérkifizetését két évre befagyasztaná az új kormány, emellett idén a második félévben felülvizsgálnák a keresetkiegészítéseket.
A közszféra bérstopja nem jár kiadáscsökkenéssel, de fontos eredmény, hogy a korábbi évek emelési automatizmusa megszűnne. Igaz, közigazgatási szakértők szerint nem járható út a személyenkénti jövedelem fixálása, ezzel szemben az intézményi bértömegek befagyasztása megvalósítható - ez ugyanazt az eredményt hozná. Hasonló a helyzet a 13. havi fizetés megszüntetésével, hisz azt már idén sem kapják meg a közalkalmazottak. A program részeként az önkormányzatok támogatását is kurtítaná Bajnai, bár az egyelőre nem ismert, honnan faragna. A támogatások évközi elvonása problémás: az idén a költségvetés 1289 milliárdot ad át a településeknek, ennek ötszázalékos csökkentése már hatalmas tett lenne 2009-ben, ismerve a települések gazdálkodási problémáit.
A nyugdíjrendszer a már megismert forgatókönyv szerint változna, vagyis a 65 éves korhatárt az alkotmányosan lehetséges legkorábbi időben el kellene érni, jövőre megszűnne a 13. havi nyugdíj, helyette a hiánycél függvényében meghatározott, kötött nyugdíjpótlékot lehetne bevezetni. A nyugdíjintézkedéseknél érdemi megtakarítást a 13. havi nyugdíj megszüntetése hozhat, erre az idén 165 milliárdot költ a nyugdíjbiztosító. Az idei nyugdíjkorrekciós program jövő évre tolása pedig rontja a 2010-es költségvetés pozícióit.
Azonnali, és igen kemény intézkedések várhatók a szociális rendszer átalakításában. Itt a leendő miniszterelnök szerint egyrészt azt az állapotot kell megszüntetni, hogy a működtetett, átláthatatlan és visszaélésre lehetőséget adó rendszerek távol tartják az embereket a munkaerőpiactól, másrészt olyan szociális hálót kell működtetni, amit finanszírozni is tud az ország. Ennek tükrében a korábban megismerteknek megfelelően megszűnne a szocpol és félszocpol, az idén csökkenne, jövőre megszűnne a gáz- és távhőár-kompenzáció, a gyed és gyes időtartama pedig összesen két évre csökkenne - utóbbi alkotmányossági megfontolások miatt csak 2010 áprilisától léphet életbe legkorábban.
A családi pótlék összegének befagyasztása mellett új elem, hogy az csak a gyerek húszéves koráig járna. Szintén új a táppénz általános mértékének hatvan százalékra csökkentése a mostani hetvenről. Bajnai tervezi a lakáshitelek kamattámogatásának felfüggesztését is már az idén - a lakástámogatások 205 milliárdos kiadási keretének jelentős részét a kamattámogatások teszik ki a büdzsében. A gáz- és távhőár-támogatásra évi 90 milliárdot költ a büdzsé, vagyis fél évre elvileg 45 milliárd forint kiadás jut, míg a közlekedési támogatások idei 200 milliárd forintos faragására ebben az évben már nem lesz lehetőség, erre leghamarabb jövőre kerülhet sor.
