A gazdasági válság negatív hatásait szinte minden országban az adók csökkentésével igyekezték tompítani a kormányok - állapítja meg legfrissebb, mintegy ötven országra kiterjedő globális tanulmányában a Deloitte. A vizsgált válságkezelési megoldásokban jellemzően a versenyszféra adóterheinek további csökkentése figyelhető meg - mutatott rá Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója. Ha valamely állam növelni is igyekszik a gazdaságélénkítésre fordított forrásait, az sehol sem az újraelosztás és az adócentralizáció növelésével valósul meg. A Deloitte szerint tehát nincs paradigmaváltás a nemzetközi adóversenyben: csökkenő trendet mutat a vállalkozások, az élőmunka és egyes országokban a háztartások adóterhelése is. Válság idején azonban nincs általános recept: Csehország társasági adót csökkent, miután egyes esetekben felfüggesztette a személyijövedelemadó-előleg fizetésének kötelezettségét. A magas költségvetési hiánnyal küzdő Írország ugyanakkor egyaránt emelte az általános forgalmi adót és a személyi jövedelemadót is, miközben könnyíteni igyekszik a vállalkozások és a kis- és középvállalatok adókötelezettségeit.
