A Slovensky Plynárensky Priemysel (SPP) szlovák gázművek két külföldi kisebbségi tulajdonosától, az E.On Ruhrgastól és a Gaz de France-tól már napi 9,2 millió köbméter földgázt kap, vagyis 2 millióval többet az eddiginél, ezért az ország teljes körű gázellátása további 18 napig biztosított - mondta tegnap Peter Ziga szlovák gazdasági államtitkár. Pozsony eddig azt állította, hogy már csak 11 napig tudja garantálni a gázellátást (beleértve a cégek minimális igényét is). Szlovákia napi gázfogyasztása ilyen hidegben 30 millió köbméter körüli, az egy hete kihirdetett szükséghelyzet eredményeként a napi fogyasztást 3,5 millió köbméterrel sikerült mérsékelni.
A szaktárca válságstábjának ülését követően Ziga kijelentette: a Nagyszombat melletti Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű második reaktorát még legalább 24 óráig nem indítják be - az újbóli üzembe helyezést Brüsszel hevesen ellenzi. Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán Kijevbe és Moszkvába repült. Kijevi útja kudarccal végződött, mivel Julia Timosenko kormányfő nem ígérte meg a gázszállítás zökkenőmentessé tételét. A hét elején tűzben megsérült nyitranováki hőerőmű két blokkját a jövő hét végéig újra üzembe állítják, ezzel is csökkentik az áramellátásban mutatkozó feszültséget.
