BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia gázkészlete már 18 napra elég

2009. január 14. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Slovensky Plynárensky Priemysel (SPP) szlovák gázművek két külföldi kisebbségi tulajdonosától, az E.On Ruhrgastól és a Gaz de France-tól már napi 9,2 millió köbméter földgázt kap, vagyis 2 millióval többet az eddiginél, ezért az ország teljes körű gázellátása további 18 napig biztosított - mondta tegnap Peter Ziga szlovák gazdasági államtitkár. Pozsony eddig azt állította, hogy már csak 11 napig tudja garantálni a gázellátást (beleértve a cégek minimális igényét is). Szlovákia napi gázfogyasztása ilyen hidegben 30 millió köbméter körüli, az egy hete kihirdetett szükséghelyzet eredményeként a napi fogyasztást 3,5 millió köbméterrel sikerült mérsékelni.
A szaktárca válságstábjának ülését követően Ziga kijelentette: a Nagyszombat melletti Jaslovské Bohunice-i V1-es atomerőmű második reaktorát még legalább 24 óráig nem indítják be - az újbóli üzembe helyezést Brüsszel hevesen ellenzi. Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán Kijevbe és Moszkvába repült. Kijevi útja kudarccal végződött, mivel Julia Timosenko kormányfő nem ígérte meg a gázszállítás zökkenőmentessé tételét. A hét elején tűzben megsérült nyitranováki hőerőmű két blokkját a jövő hét végéig újra üzembe állítják, ezzel is csökkentik az áramellátásban mutatkozó feszültséget.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet