BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállapodtak az OÉT-ben

2008. december 14. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Péntek este kilenckor aláírták az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) a szociális partnerek a jövő évi minimálbér, a garantált szakmai bérminimum összegéről, valamint az országos bérajánlás mértékéről szóló megállapodást. E- szerint jövőre 71,5 ezer forint lesz a legkisebb bér (jelenlegi összege 69 000 forint), a szakmunkások minimumbére pedig - tapasztalattól függetlenül minden jogosult számára egységesen - két részletben emelkedik: januártól havi 87 ezer, júliustól pedig 87,5 ezer lesz. Az országos bérajánlás szerint a versenyszféra keresete bruttó 3-5 százalék közti sávban emelkedik - ettől persze a helyi béralkuk során felfelé is, lefelé is el lehet térni.
A megállapodásban az is szerepel, hogy a felek a gazdasági helyzetre tekintettel a helyi bértárgyalásokon a munkahelyek megőrzését tekintsék elsődlegesnek. A felek sürgették, hogy belátható időn belül a közszférában is szülessen megállapodás a 2009. évi keresetekről. Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára az aláírást követően ígéretet tett arra, hogy a szerdai kormányülésre elkészül a minimálbér- és a szakmai bérminimum-emelést kihirdető jogszabálytervezet.
A gazdasági válság miatt végül minden oldal fontosnak tartotta a megegyezést. Vállalható - értékelte Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke az egyezséget annak aláírásakor. Kockázatot vállalunk, reméljük, az idő igazolja a döntésünket - reagált Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára, a munkáltatói oldal szóvivője. A megállapodást egyébként az MGYOSZ és a VOSZ záradékkal látta el: eszerint a két szervezet annak tartalmával nem ért egyet, de létrejöttét nem akadályozta meg. Indokaikat később, közleményben részletezik majd.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet