A mezőgazdaság jó teljesítményében nagy szerepet játszott a tavalyi alacsony bázis, ettől eltekintve pedig átlagosan jónak számított 2008. Szabó Mártonnak, a Kopint-Tárki kutatójának várakozása szerint az agrár GDP éves szinten 30-35 százalékkal járulhat majd hozzá a GDP bővüléséhez, holott az ágazat súlya csupán 4 százalék körüli. A kutató szerint ez az eredmény jövőre várhatóan nem ismétlődik meg: egyrészt az erőssé váló bázis miatt, másrészt kicsi az esélye, hogy az ideihez hasonlóan kedvező időjárás legyen jövőre is. Az átlagos időjárás mellett várható terméseredményeket az is negatívan befolyásolhatja, hogy a növénytermesztők a növekvő bizonytalanság, a gabonaértékesítési és a pénzpiaci válság okozta likviditási problémák miatt - mivel tartalékaik nincsenek, az agrártárca pedig csak korlátozottan lehet a segítségükre - egyre jobban spórolnak az inputanyagokon. A minőségi vetőmagok és műtrágya visszafogása miatt pedig csökkenhetnek a hozamok. Összességében 2009-ben 10-15 százalékkal is elmaradhat az agrár GDP az ideitől - mondta Szabó. A kutató szerint a gabona- és olajosnövény-termesztők kénytelenek lesznek nyomott árakon megszabadulni az idei készletektől. Ez tavalyi, kimagasló árszinttel számolva csak az exportra szánt 4-5 millió tonna kukorica esetében 120-130 milliárd forint elmaradt bevétel. Nem lehet azonban kizárni, hogy ismét trendforduló lesz a kiszámíthatatlan világpiacon és ismét lesz kereslet a terményekre. Eközben biztos bevételi forrást jelentenek az emelkedő uniós közvetlen támogatások. Ezek azonban utófinanszírozásban érkeznek, ezért az eddiginél is komolyabb szerepe lesz a bankok előfinanszírozási konstrukcióinak. A magyar mezőgazdaság legproblémásabb területe, az állattartás pedig az idei második félév átmeneti könnyebbsége - a takarmányárak jelentős mérséklődése és a termelői árak kis emelkedése - után hosszabb távon továbbra is komoly gondokkal küzd majd Szabó szerint.
