Eddig nem tudni olyan tervről, hogy a globális válság miatt késést szenvedne valamelyik 2009-es autómodell bemutatása - mondták a lapunk által megkérdezett autóipari vállalatok és gépjárműimportőrök. A forráshiány közepette ugyanakkor az autópiaci gyártók megvizsgálják, mely modellek fejlesztési költségei térülhetnek meg, milyen mértékben és módon alakulnak majd át a fogyasztói igények.
A Peugeot Magyarország tájékoztatása szerint az anyavállalat nem halasztja el 2009-es modelljeinek piacra vitelét, az év végi időszakos gyárbezárások miatt azonban a jövő évi bemutatók egy hónapot csúsznak. A társaság az idén várhatóan 9,4 ezer autót ad el a magyar piacon. A Honda Magyarország bemutatói terv szerint alakulnak majd, és az előzetes ütemezés szerint viszi piacra modelljeit a Porsche, Volkswagen, SEAT, Audi, Skoda márkákat forgalmazó Porsche Hungária is; az importőr 2008-ban összesen 34 ezer jármű értékesítésére számít. A Ford az idén Magyarországon 21 ezer személyautót és haszonjárművet tervez eladni, és jövőre is tartani kívánja 11,5 százalék körüli teljes részesedését a magyar piacon.
Megyeri György, a GM Magyarország vezérigazgatója szerint a magyar autópiac annak az erősen szűkülő nyugat-európainak a része, ahol a gyártók mellőzhetik a kis darabszámú szegmensek fejlesztését, ha azok nem ígérnek elfogadható megtérülést. Ha a válság folytatódik, lehetnek modellcsúszások - véli -, de a GM új európai modelljeinek bemutatása a terveknek megfelelően zajlik majd 2009-ben. A társaság az idén 17,5-18 ezer Opel és 7,5 ezer Chevrolet eladását várja. A jövő évet illetően az importőrök összesen 140-150 ezer új autó magyarországi eladására számítanak, bár egyesek szerint akár a 120 ezres szint közelében is beragadhat a piac.
