BUX 139128.06 -0,12 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hosszú és nehéz menetre számít a miniszter

2008. december 3. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kötelességünk védeni és támogatni a termelőinket - jelentette ki Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter azzal kapcsolatban, hogy az agrártárca közvetítő szerepet vállalt a kereskedelmi láncok képviselői és a beszállítóik közötti vitában.
- Milyen szerepet vállal a szaktárca a kereskedők és a beszállítók vitájának rendezésében?
- Elkészítettünk egy megállapodástervezetet, amelyet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a kiskereskedelmi vállalkozások kötnének. Romániában már létezik egy, a beszállítók és a kereskedelmi láncok között született megállapodás a tisztességes kereskedelemről. Az általunk készített tervezet annyiban volna előnyösebb megoldás, hogy könnyebben megvalósítható lenne, és mivel a tárcával szerződnének a társaságok, a betartását könnyebben lehetne ellenőrizni.
- Nem tart attól, hogy egy ilyen önként vállalt, etikai kódex jellegű megállapodást nem tartanak be a későbbiekben a kereskedők?
- Amennyiben ezt nem sikerülne tető alá hozni, akkor törvényben szabályozzuk a vitás kérdéseket. Az erről szóló törvénytervezet elkészült, és ha kell, benyújtjuk a parlamentnek. Mind ezt, mind pedig a megállapodástervezetet elküldtük a feleknek véleményezésre, és először külön-külön egyeztetünk a kereskedőcégekkel és az állattartókkal arról, kinek mi a legnagyobb problémája, mi lenne elfogadható megoldás. A következő pár napban pedig minden érintett részvételével próbáljuk rendezni a helyzetet.
- Az állattartók és a kereskedők képviselői is előre elutasították a tárca javaslatait. Ön szerint van esély arra, hogy megegyezés szülessen?
- Ehhez valamennyit mindenkinek engednie kell, de nem lesz egyszerű. Szerintem minden országnak kötelessége valamilyen módon védenie és támogatnia a saját termelőit, ezért is próbáljuk elérni, hogy a boltokban kapható termékek között a magyar áruk aránya érje el a 80 százalékot. Ez nem versenyellenesség. Úgy vélem, a verseny nem lehet abszolút, és mindenek felett álló, hacsak nem a minőség kérdéséről van szó.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet