BUX 139128.06 -0,12 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megindult az elbocsátási hullám a válság nyomán már nálunk is

2008. november 30. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Míg az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a szociális partnerek a kormány november havi leépítési bejelentésekről szóló tájékoztatását hallgatták a rendelkezésre álló előzetes adatok alapján, addig a hónap utolsó napján három olyan bejelentés is elhangzott, ami ezrekkel növelte a hamarosan munkanélkülivé válók táborát. A Magyar Suzuki Zrt. 1200, a tajvani érdekeltségű, Nokia-beszállító Foxconn ezer, a VT Autoelektronika pedig 400 fős csoportos elbocsátást jelzett a munkaügyi központoknak. Az OÉT-ben egyébként arról hallhattak a résztvevők, hogy a munkaügyi tárca kérésére fölállított vezetői információs rendszer (vir) októberi indulása óta 57 vállalkozás összesen hatezer fő elbocsátásának mérlegelését jelezte a munkaügyi kirendeltségeknek. Ebből októberben mindössze 1090 dolgozó elbocsátását véglegesítették. Az elbocsátási szándékok korai előrejelzése alapján öt területen koncentrálódik a csoportos létszámleépítést tervezők nagyobb része: az autóipar beszállítói bázisán, a villamosenergia-, az élelmiszer-, a textil-, valamint az erősen konjunktúraérzékeny építőiparban.
A csoportos létszámleépítések bejelentésére törvény kötelezi a nagyobb munkaadókat, az elbocsátások jelentős részét azonban várhatóan a kis- és középvállalkozói körben, illetve az öt főnél kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozásoktól várják a szakértők. Ebben a körben nem ritka, hogy inkább többször és egyszerre kevesebb dolgozótól válnak meg a cégek a bejelentési kötelezettség megkerülése érdekében, ezért előreláthatólag megugrik majd az újonnan regisztrált álláskeresők száma a munkaügyi szervezet nyilvántartásában.
Azt persze nem lehet majd teljesen szétválasztani, hogy mekkora a valóban a válság miatt, a csak a válságra hivatkozással, illetve a munkapiac szezonalitása következtében elbocsátottak száma. Az már biztos, hogy a szezonalitás miatti szokásos növekedést - az utóbbi években az október és november közti növekedés átlagosan 7-10 ezer fős volt - túllépte az újonnan regisztráltak száma. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) novemberi előzetes adatai szerint 446 ezer volt a nyilvántartott álláskeresők száma, 2007 novemberéhez képest 26 ezerrel több. Ha az idei év októbere és novembere közti növekedést vizsgáljuk, az az eddigi adatok szerint eléri a 21,4 ezret. A pályakezdő munkanélküliek esetében 2007 novemberéhez képest ezerfős a bővülés, a 2008. októberihez képest 621-gyel kevesebben szerepelnek a nyilvántartásban.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet