Ma ismét félpályás útlezáró akciót tartanak az állattartók az egy héttel ezelőtti helyszíneken: a Tesco gyáli és a Penny Market alsónémedi raktárbázisa előtti utakon. Csak azért nem több helyen, mert az idő rövidsége miatt nem tudták szabályosan bejelenteni a demonstrációt, azonban ha a jövő szerdait követően továbbra is eredménytelenek lesznek a tárgyalások, megeshet, hogy regionálisan szervezik majd a megmozdulásokat - sokkal több üzletlánc előtt, több gazdálkodót mozgósítva.
A tiltakozók köre bővül: a tejtermelőkhöz, valamint a sertés- és baromfitartókhoz csatlakozik a Magyar Pékszövetség is, emellett az elmúlt egy hétben több érdekképviselet támogatásáról biztosította a résztvevőket. Többek között a Magyar Húsiparosok Szövetsége, illetve a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmánya is megalapozottnak és indokoltnak tartja a demonstrációt, utóbbi tagjai személyesen is jelen vannak a demonstrációs helyszíneken. A Szlovák Tejtermelők Szövetsége is jelezte, hogy támogatja a magyar gazdák törekvéseit.
A probléma Európa nagy részén közös: a láncok importtermékekkel próbálják letörni az adott ország árait - mondta Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács demonstrációs bizottságának vezetője. A jelenlétet tekintve egyébként sikeresnek ítélte a múlt heti megmozdulást, de kiábrándítónak a hétfői egyeztetést a kereskedelmi láncokkal. Mint mondta, volt, aki részt sem vett az egyeztetésen, míg néhányuk egyáltalán nem is értette, mi a tiltakozás oka. Az egyik lánc képviselői a demonstrálók követeléseiből nyolcat elfogadhatónak tartottak, kettőről pedig - a jövedelemeloszlás megváltoztatása és a másodlagos visszatérítések ügyében - tovább tárgyalnának.
Istvánfalvi szerint álságos az a kereskedői kommunikáció, amely szerint a fogyasztó az olcsó termékeket keresi, és ők csak ennek az elvárásnak próbálnak megfelelni - mivel azt már a láncok határozzák meg, hogy az egyes termékek közül mi lesz az olcsó, például azzal, hogy termékenként eltérő árréseket alkalmaznak. A Tej Terméktanács ezért több láncot érintő beadványt juttatott el a Gazdasági Versenyhivatalnak gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt.
Mindeközben zajlik a jövő évi beszállítói szerződések előkészítése és az ideiek módosítása. Az érintetteket leginkább az háborítja fel, hogy a láncok a gazdasági válság miatti nehézségeik miatt egy-három százalékos árengedményeket követelnek a feldolgozóktól és rajtuk keresztül a csőd szélén egyensúlyozó termelőktől. A termelők egy része már radikálisabb eszközökhöz nyúlna, mondván, ha velük és a feldolgozókkal szemben folyamatosan törvénytelen eszközöket alkalmaznak a kereskedők, akkor nekik is úgy kellene visszavágniuk. Noha lapunk megkeresésére szerdán az agrártárca sajtóosztálya még úgy nyilatkozott, hogy nem folynak bele a termelők és a kereskedők egyezkedésébe, tegnapra megváltozott az álláspontjuk. Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára jövő szerdára meghívta valamennyi érintett felet, és a szaktárca egy megállapodástervezetet, valamint kudarc esetére egy törvénytervezetet is kidolgozott. Ez azonban túl általános, követeléseink negyedét sem tartalmazza és hatálya nem terjed ki a kiskereskedelem teljes körére - tette hozzá Istvánfalvi.
