Változtatni kell a jelenlegi lakástámogatási rendszeren, meg kell szüntetni a visszaélés lehetőségét és a tulajdonszerzés helyett a lakhatás támogatására kell koncentrálni a forrásokat - közölte a Nemzeti Lakásügyi Tanácsadó Testület megalakulását követő sajtótájékoztatón Jauernik István, a testület elnöke, önkormányzati minisztériumi (ÖTM) államtitkár. Az érdekképviseleti, szakmai szervezetekből, civil szervezetekből, kamarákból, banki és önkormányzati delegáltakból álló testület első ülésén napirendre tűzték a panelprogram értékelését, ezzel kapcsolatban a hatékonyabb ellenőrzést és a minőségjavítást célzó módosítások bevezetésére tettek javaslatot. Terítéken volt a lakáscélú támogatások rendszerének átalakítása is, élénk vita folyt a visszaélések melegágyává vált szociálpolitikai támogatásokról. Noha a megszüntetése is szóba került, a megállapodás szerint a banki ellenőrzés megerősítésével kell megoldást találni. Javaslat született továbbá a lakástámogatási rendszer hatékonyságának monitorozásáról. A testület egyetértett abban, hogy javítani kell a bérlakáshelyzeten, és megoldást kell találni arra, hogy a támogatási rendszer a lakhatást és ne a tulajdonszerzést támogassa. Lakáscélú támogatásokra jelenleg évi 200 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből 127 milliárd forintot fordítanak kamattámogatásra.
