BUX 139313.20 0,01 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál jobb éve lesz a kaposvári cukorgyárnak

2008. november 26. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan a jövő héten befejeződik az egyetlen megmaradt hazai cukorgyárban, az osztrák Agrana tulajdonában lévő Magyar Cukor Zrt. kaposvári üzemében az idei cukorrépa-feldolgozási kampány. Fischer Béla, a cég elnök-vezérigazgatója szerint a vártnál sokkal jobb kampányt zárnak, mivel az előzetesen leszerződött 370 ezer tonna helyett - a kedvező időjárásnak köszönhetően - mintegy 420 ezer tonnányi, kifejezetten jó minőségű és magas cukortartalmú répát dolgozhatnak fel, amiből várhatóan 64 ezer tonna cukrot állítanak elő. Úgy véli, az idei év is bebizonyította, hogy a szállítási joggal rendelkező termelőknek továbbra is érdemes répatermeléssel foglalkozniuk: ugyan a rendelkezésére álló, a belföldi fogyasztás harmadát kitevő 105 ezer tonnás kvótát nem sikerült kihasználniuk, de az eredetileg vártnál jobb eredményekkel zárhatják a kampányt. A termelőkkel elkezdtük a jövő évi árualapról és szerződésekről szóló egyeztetéseket - közölte az elnök-vezérigazgató, majd hozzátette, hogy biztos benne, jövőre a teljes kvótát le tudják majd gyártani. Ehhez egyébként mintegy 700-750 ezer tonna cukorrépát kellene feldolgozni és megküzdeni a horvát cukorgyárak támasztotta konkurenciával.
Az elmúlt időszakban csökkent a cukor ára, és egyelőre még kérdéses, hogy a referenciaárak milyen szinten stabilizálódnak - jelenleg tonnánként 600 euró körül mozognak. A termelőknek kínált árról annyit mondott, hogy az ideihez hasonló összeget tudnak felajánlani. Az uniós, héteurós támogatás még további négy évig jár, azt azonban nem tudta megmondani, hogy a nemzeti támogatás hogyan alakul - bár szerinte azt is hasonló időre kellene folyósítani.
A pénzügyileg stabil cég eredményét rontja, hogy idén még fizetniük kell az EU-nak a termelési illetéket a teljes rendelkezésére álló kvóta után - az idén mintegy 13,6 millió eurót. Ezt a cukoripar szerkezetátalakításra, illetve a gyárbezárások, termelői kártalanítások finanszírozására fordítja az unió (a nemzeti hatóságok közreműködésével), jövőre azonban már mentesülnek ez alól a cukoripari vállalkozások.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet