BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Most még olcsóbban lehet autót venni

Emelkedő árakra számíthatnak azok, akik 2009-ben terveznek újautó-vásárlást. Azt azonban, hogy mennyivel és mikortól kell többet fizetni a gépjárművekért, még maguk az importőrök sem tudják pontosan.

2008. november 24. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre drágulnak az autók Magyarországon - állítják egyöntetűen a márkakereskedők. A piacon többféle hatás is érvényesül: a gépjármű-importőrök nagy készletekkel rendelkeznek, ezeket a gépkocsikat a hónapokkal ezelőtt jellemző és a mostaninál gyengébb euróárfolyam mellett hozták be az országba, s miközben a hazai piac 250 forint körüli euróárfolyamra rendezkedett be, a forintgyengülés egyre nagyobb áremelési kényszert jelent a kereskedők számára. A gyártói oldalon is finanszírozási nehézségekkel szembesülnek az autóipar szereplői, a gyártás önköltségének növekedésével párhuzamosan nőnek a fogyasztói árak is.
A drágulás mértékét és időpontját illetően azonban eltérőek a vélemények, az importőrök egyelőre nem szívesen bocsátkoznak találgatásokba. Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke szerint európai viszonylatban a magyar piac a második legolcsóbbnak számít a gyári árak tekintetében, ezért akár jelentősebb drágulásra is lehet számítani. Úgy véli, a hazai importőrök különböző akciók keretében próbálják értékesíteni felhalmozott készleteiket.
Stekl László, a FIAT Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója is arra számít, hogy a forint gyengülése megmutatkozik a fogyasztói árakban. Az erősödő euróárfolyam és a piaci értékesítési kényszer ellentétes irányba hat, ám várhatóan az árfolyamhatás lesz az erősebb. A finanszírozott jármű-értékesítések aránya a jelenlegi 65-70-ről akár 50 százalékig is visszaeshet. A márkakereskedők valószínűleg különböző árkedvezményekkel és kedvezőbb finanszírozási feltételekkel próbálják meg magukhoz csábítani a vásárlókat. A Ford magyarországi importőrének tájékoztatása szerint jelenleg nem terveznek áremeléseket, a cég 10- 20 százalékos tartós árfolyam-elmozdulást még nem érvényesít az autók árában.
Megyeri György, a GM Magyarország vezérigazgatója ugyanakkor rámutatott: a magas euróárfolyam 5- 6, a gyártói költségnövekedés pedig mintegy 3-5 százalékos drágulást okozhat az új autók árában. Bár a GM vezetője szerint a hazai kereskedők kiárusíthatják nagy raktárkészleteiket a következő időszakban, a listaárak ennek ellenére emelkednek.
Jobbak a kilátások a kishaszongépjárműveknél. Az ország gazdaságának működőképességét is jól jelző értékesítésekről a Peugeot Hungária úgy tájékoztatott, hogy az elmúlt hónapban is nagyon jó mutatókat produkáltak ebben a szegmensben, s ez a teljesítmény várhatóan a következő hónapokban is tartható lesz. Árazásuk jelenleg igen jónak mondható, a piac még mindig nő. Éves szinten 22-23 ezernél több kishaszongépjárművet értékesítenek Magyarországon.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet