BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lecsengett az árverseny a piacon

A téli gumik cseréjének főszezonja hivatalosan október közepétől november közepéig tart, a legtöbb autós azonban csak a hólapáttal együtt szerzi be az évszaknak megfelelő gumikat. A forgalmazó szervizek a múlt évitől elmaradó eredményre számítanak.

2008. november 11. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az enyhe időjárás miatt egyelőre kedvezőtlenül alakul a gumiszervizek és abroncsgyártók számára a téli "papucsok" cseréjének szezonja. A szervizek abroncsértékesítésből származó bevételeinek mintegy fele októberben és novemberben keletkezik. Bár az évből még másfél hónap hátravan, Iklódi Kristóf, a Marso Kft. marketingmenedzsere szerint az már most látszik, hogy az idei bevételek elmaradnak a tavalyitól.
A Napinak nyilatkozó piaci szereplők egyöntetű véleménye szerint a magyar autósokra nem az előrelátás jellemző: a cserék dömpingszerűen zajlanak, az első fagyok után hosszú sorok kígyóznak a szervizek előtt. Igaz, a nagyobb flottával rendelkező vállalati ügyfeleknek nem okoz gondot időben lecseréltetni a gumikat.
Az elmúlt években a piaci árakra erőteljes nyomást gyakorolt néhány jelentősebb készlet értékesítése: ez a nagyobb raktári tartalékokkal rendelkező vállalatokat tekintélyes, akár 10 százalékot is jelentő értékvesztéssel sújtotta. (Az importőrök jellemzően több évre elegendő készletet vásárolnak, az ármozgás viszont kockázatossá teszi a raktározást.) Az árak természetesen utalnak a nagykereskedelmi piac alakulására is, de az erős piaci verseny a LeasePlan Hungária Zrt.-t nemzetközi szerződéseinek köszönhetően kevésbé érinti érzékenyen, mint a magyarországi piac többi szereplőjét - mondta Simon Péter, a társaság szakreferense.
A magyarországi autósok jellemzően árérzékenyek, a járműtulajdonosok mintegy 40 százaléka használ téli gumiabroncsot. Többnyire a nagyon olcsó vagy a jó minőségű, nagyon drága gumikat keresik, a kettő között átmenet lényegében nincs - mondta lapunknak Tallián Tamás. A Lariva Kft. tulajdonosa szerint a beszerzési árak mindazonáltal a piac egészét tekintve csökkenő tendenciát mutatnak. A Marsónál úgy látják, hogy már lecsengett a piacra jellemző nagy árverseny, mind több cég a szolgáltatások színvonalára helyezi a hangsúlyt.
A gumigyártók egyre inkább mesterséges anyagokat alkalmaznak a gyártási folyamatokban, az autógumik előállítását ugyanis függetleníteni szeretnék a nemzetközi kőolaj-, illetve kaucsukpiaci ármozgásoktól. A gumiabroncspiacon jelentős veszteségeket okoz a szürkeimport, óvatos becslések szerint évente mintegy 300-500 ezer gumit szereznek be az autósok illegális forrásokból. A hivatalos forgalmazókat ez érzékenyen érinti: az általuk fizetett beszerzési árszinten az illegális kereskedők már akár 30 százalékos haszonra is szert tehetnek.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet