A szüret rendben zajlik, sok borvidéken már csaknem befejeződött, komolyabb teendők csak a késői érésű kékszőlőt termő egri és villányi, valamint az ugyancsak késői érésű fajtákat nevelő tokaji borvidéken vannak - mondta a Napinak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Tokajban például még csak a termés harmadát szedték le. A felvásárlási árak országosan 20-30 százalékkal maradnak el a tavalyitól. A szőlősgazdáknak ennél is nagyobb gondot jelent, hogy egyes borvidékeken - például Egerben és Villányban - bizonyos kékszőlőfajták, például a cabernet franc esetében egyszerűen nincs kereslet a megtermett szőlőre. Hatvanezer mázsa szőlő vár eladásra az egri borvidéken. Az idei termés mennyiségileg is, minőségileg is jó, csakhogy a kékszőlő kilóját 45 forintért vennék meg a még talpon maradt felvásárlók. A tavalyi ár 80-100-120 forint volt kilónként - mondta Tarsoly József hegybíró a Kossuth rádió Hajnaltáj című műsorában. Mivel a borvidék egyik legjelentősebb felvásárlója, a helyi szövetkezet ellen csődeljárás indult és nehézségekkel küzd az integrált borgazdasági zrt. is, sok gazdálkodó inkább a kivágási támogatás, illetve a szőlő tőkén hagyása mellett döntött. Tokajban hasonló a helyzet: a kedvező időjárás miatt a kései fajták is szépen aszúsodnak, a termés mennyiségére sem lehet panasz, de csak a tavalyi ár kétharmadát - hatvan-nyolcvan forintot - kínálják a szőlőért, ez pedig az önköltség fedezésére sem elég. A gazdák szerint a korrekt felvásárlási árnak 150 forint körül kellene lennie. Várhatóan az aszúért sem lehet majd a tavalyihoz hasonló összeget kapni. Igaz, 2007-ben az időjárás miatt jóval kevesebb volt az aszúszőlő, így hamar az egekbe szökött az ára. Az értékesítési nehézségek kezelésével kapcsolatos lépésekben a tegnapi termékpálya-bizottsági ülésen sem történt előrelépés. A bizottság tagjai arra keresik a választ, hogy hogyan, milyen eszközökkel lehetne segíteni a bajba került termelőket. Horváth Csaba szerint meglehetősen korlátozottak a rendelkezésre álló eszközök, mivel direkt támogatást az EU nem engedélyez. A nemzeti boríték forrásainál azért már van némi mozgástér: finanszírozható belőle például harmadik országba irányuló export ösztönzése, promóciós akció. Elvileg lehetőség lenne krízislepárlásra is, azonban az idén nem volt olyan mértékű túltermelés, ami miatt igénybe lehetne venni ezt a lehetőséget - mondta Horváth Csaba, aki szerint szerdán újabb egyeztetés következik.
