A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) legutóbbi állami földértékesítési, illetve hasznosítási pályázatain két megyei önkormányzat is részt vett. Állításuk szerint mind a Komárom-Esztergom, mind a Zala Megyei Önkormányzat a helyi gazdálkodók, a kisebb, családi gazdaságok érdekeit szem előtt tartva cselekedett. A megyei közgyűlések elnökei szerint nem a haszonszerzés motiválta lépésüket, ezért fel sem merült, hogy a földpiaci nyitás utánra halasszák az értékesítést. Mindkét megye csak azután lépett, hogy nyilvánvalóvá vált, a kisebb gazdaságok képtelenek előteremteni az MNV által értékesítésre, vagy hasznosításra kijelölt birtokegységek megvásárlásához szükséges összegeket. A további hasznosítással kapcsolatban még csak formálódnak az elképzelések, de arra mindkét helyen ügyelnek majd, hogy legalább az az összeg jöjjön vissza, amit ráköltenek az ügyletre.
A legfontosabb, hogy a megyében élők munkahelyeit, jövedelemforrását megtartsuk - indokolta lépésüket a Napinak Völner Pál, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat elnöke. A közgyűlés jóváhagyta, hogy az év eleji kötvénykibocsátásból 1,5 milliárdot elkülöníthessenek az egykori állami gazdaság felajánlott területeinek megszerzésére. Az önkormányzat ezért hét értékesítési, illetve két haszonbérbe adási pályázaton is elindult, és részt vettek a tegnapi liciten is, sőt ma is ajánlatot tesznek majd. Az első napon, mivel komoly külső érdeklődés is volt, három licitre is beneveztek: végül egy 7,5 hektáros területet vettek 22 millió forintért, míg sikertelenül licitáltak egy, az M1 autópálya melletti 50 hektáros területre, amelyet végül egy nem helyi vásárló vett meg 115 millió forintért. A harmadik ügyletbe - ahol csak helyi gazdálkodók között zajlott a licit - nem adtak ajánlatot, és ilyen indokok alapján maradtak távol a licittől a második napon is - mondta Völner.
Amennyiben megnyernék a pályázatokat, tavaszra, a munkák kezdetére kész üzleti tervvel megoldanák a hasznosítást is. Alighanem a haszonbérbe adás mellett döntenének. Annyival azonban már előrébb van az önkormányzat, hogy még a pályázatok beadása előtt fölmérte, milyen a gazdálkodói, felvásárlói kapacitás a megyében, mekkora területre, milyen jövedelmezőségi tervvel lenne igénye a helyi gazdálkodóknak.
Zalában egy hat településhez tartozó 903 hektárnyi szántót és legelőt hirdetett meg értékesítésre az MNV, legkevesebb 347 millió forint bevételt remélve. A helyi gazdálkodók és a megyei önkormányzat is azt sérelmezte, hogy azt csak egyben lehetne megvásárolni, márpedig a megyében képtelenség ezt kifizetni tudó tőkeerős vagy legalább hitelképes gazdálkodói csoportot összehozni. Ezért a megyei önkormányzat különített el 700 millió forintot - mondta a Napinak Pintér László, az önkormányzat elnökhelyettese. Csak azt követően döntenének arról, hogy rögtön értékesítik-e vagy haszonbérbe adják az itt élő gazdálkodóknak a falvaik határához tartozó földeket, ha megnyerik a tendert. A gazdák igényfelmérésére is csak ekkor kerülne sor, mert addig nem szeretnék hitegetni őket. Mindenesetre az eddigi visszajelzések alapján pillanatok alatt lenne gazdája a területnek - mondta Pintér.
