Noha javában zajlik a pálinkafogyasztást népszerűsítő reklámkampány előkészítése, a közösségi marketingakcióra korábban megígért 150 millió forintból még hiányzik 25 millió - értesült a Napi. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint 75 millió forintos forrás áll rendelkezésre az FVM költségvetéséből, 50 millió forint a szaktárca irányítása alá tartozó Agrármarketing Centrum forrásaiból. A további 25 millió forintról hamarosan döntés születik.
Eredetileg az agrártárca az AMC-n keresztül 75 millió forintot biztosított volna a programra, a fennmaradó összeget pedig a miniszterelnök ígérte meg még 2007-ben. Ebből a keretből mintegy 90 millió forintot fordítottak volna reklámkampányra, 60-at pedig különböző rendezvények támogatására. A rendezvénytámogatások egy részét azóta különböző forrásátcsoportosítások után már kifizették az AMC költségvetéséből. A most elbírálás alatt lévő reklámkampány lebonyolítására meghirdetett pályázatra értesülésünk szerint 50 millió forint áll rendelkezésre. A múlt hétfői határidőig öt ajánlat érkezett az AMC-hez.
Még mindig nincs elfogadott pálinkatörvény, de reményeink szerint még októberben megszülethet - mondta érdeklődésünkre Piros László, a Pálinka Lovagrend nagymestere. A javaslatot tavasszal ötpárti egyetértés mellett nyújtották be a parlamentnek és a tervezett szöveget szintén egyhangúan fogadták el. Ezt azonban életbelépése előtt még az uniónak is jóvá kell hagynia. A hivatalos szövegről három hete sikerült megegyezni az EU szakreferensével, most a brüsszeli hivatalos visszaigazolásra várnak, ezt követheti a parlament zárószavazása. A törvény hatályba lépését követően még az idén megalakulhat a Pálinka nemzeti tanács. A 13 tagú testületbe két főt az agrár-, egyet a pénzügyi tárca delegálhat, a többi helyen a szakmai szervezetek képviselői osztoznak majd. Utóbbiakat javarészt már ki is választották. Ha a törvény hatályba lép, rövid időn belül megkezdődhet a kereskedelmi forgalomba kerülő pálinkák eltérő színű zárjeggyel való ellátása is.
