BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszteségesek lehetnek a kukoricatermelők

2008. október 8. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A termelők nyakán maradhat mintegy hárommillió tonna többlet-kukoricatermés, mivel egyelőre pang a magyar gabonapiac - áll a Magyar Agrárkamara (MAK) legfrissebb elemzésében. A tavalyi szűkös év után most a bőség okoz gondot a gazdálkodóknak. Magyarországon ugyanis 70 százalékkal nagyobb gabonatermés várható, mint egy évvel korábban, vagyis a 9,6 millió tonna után az idén 16 millió kerül a magtárakba. A nagyjából 1,2 millió hektárnyi vetésterületen a MAK felmérései szerint 8 millió tonna összhozamot értek el kukoricából a termesztők. A szakértők szerint ha a mostani 22 ezer forint körüli tonnánkénti ár marad érvényes a piacon, úgy a kukoricatermesztők gondban lesznek, és a nagyobb termelők egy része várhatóan, míg a kisebbek szinte biztosan veszteségesek lesznek az idén. A kamara számításai szerint a termelők bevételei így hektáronként a 200 ezer forintot sem érik el. Az intervenciós felvásárlás sem megoldás, idén az EU-ban legfeljebb 700 ezer tonna kukoricát lehet intervenció keretében felvásárolni, de olyanok a körülmények, hogy csak kevés magyar termelő tud élni vele. Vevő viszont egyelőre nincs, legalábbis Közép-Európában - szögezte le Ebele Ferenc főtitkár.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet