BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rövid távon nem hat jelentősen a moratórium

2008. október 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyelőre megjósolhatatlan, milyen hatása lesz a földárakra vagy a gazdaság szerkezetére a magyar kormány múlt heti bejelentésének, amelyben közölte, hivatalosan is kezdeményezi az ország, hogy meghosszabbíthassa a külföldiek földvásárlására vonatkozó moratóriumot. A csatlakozási szerződés szerint lehetőségünk van további hároméves derogációt kérni, de ezt a kormány csak közvetlenül a hétéves időszak vége előtt (2011) kezdeményezheti.
Igaz, ezt az Európai Bizottságnak is jóvá kell majd hagynia. Az EB egyébként egy közelmúltban közzétett jelentés szerint nem javasolja az új tagoknak, hogy csökkentsék a derogáció idejét, de érzékelteti, nem valószínű az sem, hogy hosszabbítást javasolna. Fölhívták a figyelmet arra, hogy az új tagoknak mindenképp készülniük kell a derogáció megszűnésére. A külföldiek földvásárlásának időszakos felülvizsgálata egyébként 2009-ben lenne esedékes a derogációt kapott új tagállamoknál, az Európai Bizottság azonban már jelezte, hogy nem él a felülvizsgálati jogával.
Mivel csak 2010-ben kellene hivatalosan kérnünk a moratórium meghosszabbítását, ezért érthetetlen számunkra, miért volt szükség a múlt heti bejelentésre, azt pedig egyenesen nehezményezzük, hogy széles körű egyeztetés nélkül állították össze a kérelmet - mondja Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke. Szerinte ez utóbbi tény megkérdőjelezi, hogy érvekkel kellően alátámasztott-e a kérvény, ami pár évig még védené a magyar gazdálkodókat, akiknek égető szükségük lenne a fejlődéshez további területekre. Mintha a kormány eleve arra készülne, hogy úgyis elutasítják a kezdeményezést - tette hozzá Font. Azt is érthetetlennek találta, hogy a kormány nem kereste sem a hasonló helyzetben lévő szlovákok, sem a lengyelek együttműködését.
Az persze még kérdés, hogy mi lesz a hazai agrárvállalkozásokkal, amelyek döntő többsége bérelt földön gazdálkodik. A nagyvállalkozásoknak egyértelműen kedvezne, ha már 2011 előtt is vásárolhatnának, több szervezet is lobbizik az agrártárcánál és a kormánynál, hogy ezt engedélyezze. Ha sikerülne elérniük, akkor igencsak megpezsdülne a földpiac, főleg azután, hogy a külföldiek földvásárlási tilalma lejár, mivel akkor az uniós alapelveknek megfelelően a külföldi vállalkozásokat is be kellene engedni a magyar földpiacra. Romániában például mióta engedélyezték, hogy belföldi jogi személyek is vásárolhassanak termőföldet, öt év alatt megtízszereződtek az árak. A nyitást ellenzők részéről továbbra is emlegetett kérdés, miért kellene a magyar termelőknek szánt mezőgazdasági támogatásokat itt gazdálkodó külföldieknek juttatni. Persze a nagyvállalkozások rövid távon már azzal is jól járnának, ha 10 évnél hosszabb távra is köthetnének földbérleti szerződést: az SPS kapcsán fölmerült a 20-50 év lehetősége is.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet