Jelenleg csak becslések vannak azzal kapcsolatban, mekkora lehet az osztatlan földek nagysága. Arról sincs pontos nyilvántartás, hány tulajdonosról van szó: a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalban mintegy 1,3 millió, a Fidesz agrárpolitikusai kétmillió hektárról beszélnek. Az osztatlan közös tulajdonban lévő termőföldek kimérése folyamatosan visszatérő probléma és időről időre elhalasztják a megoldását. Tavasszal a miniszterelnök is ígéretet tett ennek a kérdésnek a rendezésére.
Többféle megoldási javaslat is fölmerült, de mindegyiknél sarkalatos pont, hogy bármiféle rendezésről legyen is szó, a költségeket az államnak kell állnia, elvitathatatlan ugyanis a felelőssége az ügyben. A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA) szerint szükség lenne először is egy integrált, az agrártámogatásokhoz kapcsolódó földhasználati nyilvántartás létrehozására, amelyet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) kezelne. Ez segítené az ellenőrzést és egyszerűbb lenne az ügyintézés is. Jelenleg ugyanis az MVH-nak csak egyedi eseteknél van lehetősége betekinteni a földhivataloknál vezetett földhasználati nyilvántartásokba, de nem ellenőrzi automatikusan, hogy a bejelentett támogatási igény jogszerű földhasználathoz kötődik-e. Az AGRYA szerint az osztatlan közös földtulajdonra vonatkozó szabályokat módosítani kell, speciális szabályokat lehet alkotni az SPS-törvény elfogadásával együtt. Javaslatuk értelmében a tulajdoni hányadok négyötödét képviselő tulajdonosok együttes döntése elég lenne a közös tulajdon fizikai megosztásához vagy hasznosításához, bérbe adásához. Így a társasházi közös tulajdonoknál már meglevő törvényi szabályozáshoz hasonló jönne létre. A földek kimérése ingyenes lenne, ahogyan a földhivatali átvezetés és mindenféle ezzel kapcsolatos hatósági ügyintézés is. Az AGRYA javaslata szerint kizárólag a törvény hatálybalépésekor fennálló közös földtulajdonokra vonatkozna a kedvezményes kimérés.
Legutóbb épp a Fidesz az SPS-törvény miatt megnyitott földtörvényhez benyújtott módosító javaslatát utasította el az MSZP és az SZDSZ, mondván, önálló törvényben kellene szabályozni. Legfeljebb benyújtjuk a javaslatunkat törvénytervezetként - mondja Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke. Elképzelésük szerint minden év augusztus 31-éig jelezhetné a tulajdonos a földhivatalnál, hogy a következő évtől kérné a kimérést, az pedig az objektív feltételek megléte esetén az adott tábla szélétől megkezdhetné azt. Erre minden évben lehetőségük lenne a tulajdonosoknak. Így az osztatlan földek 80-90 százalékát tulajdonba lehetne adni - állítja Font. Mivel várhatóan nem mindenki jelentkezik be a rendszerbe, a javaslatban rögzítették: tizenöt év "hallgatás" után az állam elbirtokolhatná a tulajdont. A földhasználat jogosságának ellenőrzését és a földhasználati nyilvántartást a Fidesz is támogatja, de Font szerint az AGRYA javaslata egy az egyben nem megvalósítható.
