Határozott intézkedéseket követelnek a mezőgazdasági termelők nemcsak az agrárminisztertől, hanem a kormánytól is mind belföldön, mind uniós szinten a gabonapiaci krízis mielőbbi kezelése érdekében - közölte Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) elnöke. A szervezet álláspontja szerint ugyanis a kalászos gabonák és a kukorica árcsökkenése (utóbbi tőzsdei jegyzése novemberi szállítás mellett már az intervenciós szintnél jár) miatti feszültség egyre nő a termelők körében, kezelésére pedig alkalmatlan az agrárminiszter által múlt héten bejelentett hitelcsomag. (Ebben 15-16 milliárd forint hitel gabonavásárláshoz, 200 ezer tonna kukorica TIG általi felvásárlása és az indulás előtt álló bioetanol-üzemeknek hitelgarancia nyújtása szerepel.)
Segítene, ha az is igényelhetné ezt a hitelt, akinek egyébként nincs fejlesztési kölcsöne. A kormánynak határozottan fel kellene lépnie az EU-nál a piacra jutást segítő - tonnánként 35-45 eurós - fuvartérítés biztosításáért, a termelők piacvédelmét és jövedelmét biztosító intervenciós rendszer fenntartása érdekében, továbbá a harmadik országokból - mint Ukrajna, Oroszország vagy Kazahsztán - érkező gabonatermékek vámfelfüggesztésének eltörlése érdekében.
Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a mezőgazdasági termékek ármozgásában a spekuláció sokkal nagyobb szerepet játszott tavaly és az idén is, mint azt bárki gondolta volna, ez pedig egyre kiszámíthatatlanabbá teszi a gazdálkodást - mondta a titkár. A gazdálkodóknak komolyan meg kell fontolniuk, hogy mit vessenek, és azt az elmúlt két év szélsőséges időjárását is figyelembe véve milyen ráfordítások mellett termeljék.
