Az első helyen kijelölt költségvetési bizottságban csak a szerencsés csillagzat miatt volt meg a kormányzati többség az adócsomagnál, 14 igen nézett szembe 13 nemmel. Ezzel cipőkanállal, de átpasszírozták a tervezetet.
Mindez előrevetíti, hogy rengeteg módosítás érkezik majd a javaslathoz, amelyekből nem árt néhányat komolyan megfontolnia a kormánynak és a szocialista frakciónak, ha november 15-ig el akarja fogadtatni a jogszabályt.
A szocialisták egyébként maguk is megosztottak egy-két kérdésben. Így például egyáltalán nem biztos, hogy az iparűzési adó összege nem lesz levonható jövőre a társasági adó alapjából. Erről Katona Béla beszélt, miután elismerte: nem ez az adótörvény minden törvények legjobbika, de arra jó, hogy az általános vita megkezdődhessen.
Az MSZP-frakció a 30-40 milliárd forint körüli bevételt jelentő, ipához kapcsolódó adóalap-korrekció mellett a távirati iroda szerint a cégautóadó rendszerét is átírná. Az autó értékét alapul vevő, hétszázalékos adó bevezetése helyett egy egyösszegű, tételes és motortérfogaton alapuló adóban gondolkodik.
Ennél ugyanakkor sokkal drasztikusabb módosítások kellenek, ha a kormány azt akarja, hogy az országgyűlésben átmenjen a törvény. A Fidesz például nem emelné 18 százalékosra a társasági adó kulcsát, bevezetné viszont ismét a kedvezményes áfakulcsot az alapvető élelmiszerekre és az energiahordozókra. Visszahoznák emellett a családi adókedvezményt is - sorolta Varga Mihály, a bizottság elnöke.
