BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négymillió tonnára növelnék az ágazat kibocsátását

2008. szeptember 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Középtávon 25-50 százalékkal, napi fél kilogramm fölé kívánja tornászni az egy főre jutó hazai zöldség-gyümölcs fogyasztást az Agrármarketing Centrum (AMC) a FruitVebbel (Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács) karöltve. Ehhez a Sparral közösen kampányt indít. A program célja az egészséges életmód erősítése mellett elsősorban az agrárium kibocsátásának növelése. A fogyasztásösztönző kampányba célzottan 8 millió forintot tesz az AMC, ám mellette listaértéken 40 millió forinttal száll be a Spar Magyarország Kft., amely az értékesítési csatorna mellett kóstoltatással és rendezvényekkel összekötött komplex programot kínál.
Jelenleg naponta kevesebb mint 400 gramm zöldség-gyümölcs fogy fejenként Magyarországon. A közös akció már akkor is sikeres, ha rövid távon napi 100 grammal sikerül növelni az egy főre jutó zöldség-gyümölcs fogyasztást. Ezáltal ugyanis mintegy 360-370 ezer tonnával növelhetné termelését a magyar zöldség-gyümölcs ágazat. A program középtávú célja, hogy a jelenlegi átlagos 2,7-2,8 millió tonnás éves zöldség-gyümölcs termelési szintet rövid időn belül a rendszerváltást megelőző 3,5 millió tonnás éves mennyiségre növeljék. A végső cél pedig, hogy a napi fogyasztás megközelítse vagy átlépje a 800 grammot. Ez már nagyjából 4 millió tonna kibocsátást feltételez az ágazatban. Ezzel a zöldség-gyümölcs export is elérheti a jelenlegi 800 ezer tonna helyett az 1,2 milliót.
A Spar kétszáz üzlete jelentős piaci szereplővé teszi a láncot a zöldség-gyümölcs értékesítésben. Ha befejeződik a Plus üzletlánc akvirálása, további 175 üzlet kapcsolódhat a programba, a tervezett 20 milliárd forintos zöldség-gyümölcs forgalmat pedig 30 milliárdra növelheti.
A zöldség-gyümölcs ágazat közösségi marketingje tavaly mintegy 85 millió forint volt, a kiállítási megjelenések dotálásával együtt 125 millió forint jutott az ágazat támogatására. Idén 60 millió forint jut a fogyasztásösztönző és oktatási programok marketingjére, ám az ágazat hazai és külföldi szakkiállítási részvételére 40-40 millió forint jut. A tervek szerint a most induló fogyasztásösztönző program jövőre is megmarad, mindig a szezonnak megfelelő termékre koncentrálva.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet