BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Számszerűsödik az illetékek körüli káosz

2008. szeptember 25. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt másfél évben, szeptember 19-ig összesen 2,5 millió állampolgár esetében tapasztalt az adóhatóság valamilyen illetékkel kapcsolatos hiányosságot, hátralékot, ebből 776 ezer tétel az idén keletkezett - derült ki az APEH egy háttérbeszélgetésén. Az október 31-ig kiküldendő folyószámla-kivonatok java része az illetékekkel kapcsolatos, s várhatóan ezekkel lesz a legtöbb probléma is. Az idén 1,2 millióan kapnak majd folyószámla-kivonatot (tavaly 980 ezren), vagyis ennyi esetben talált az adóhatóság valamilyen eltérést a befizetésekben vagy épp a kifizetésekben.
Az idén először kapnak illetékekkel kapcsolatban is értesítést a magánszemélyek, ami két szempontból is sokkoló lehet az értesítettek számára. Egyrészt az integráció után az adóhatóság már nemcsak megyékre lebontva látja az illetékadatokat, hanem az országos ügyek összefésülve jelennek meg, ráadásul a korábban már megszokott adókat érintő hiányosságok és adatok is összevethetők az illetékekkel. Vagyis akár több megyéből származó több adásvétel, öröklés több illetéktétele is szerepelhet a kiküldött folyószámla-kivonaton - adott esetben olyan tétel is, amelyet a magánszemély már el is felejtett.
Másrészt a másfél éve történt integráció még nem tökéletes, vagyis egy sor hiba, hiányosság és fehér folt található az ügyekben. Elég csak arra gondolni, hogy egy hagyatéki eljárás és öröklés az illetékhivatal számára egyetlen ügy volt, az adóhatóságnak viszont annyi, ahány örökös szerepel az ügyben - magyarázta a számos hiba egyik jellemző okát Varga Katalin, az APEH szakigazgatója. Vagyis a hibák egy része nyilván az adózói figyelmetlenség miatt keletkezett, ám nem elhanyagolható az adóhatósági tévesztések száma sem.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet