A benyújtott adótörvényben újabb feladatot róna a kormány az adóhatóságra: a cégbíróság helyett az APEH szankcionálná, ha egy társaság nem nyújtja be határidőre a mérlegbeszámolóját. A cégbíróság a tavalyi jogszabályváltozás után eleve mentesült egy sor feladat alól: jövőre már csak elektronikus úton lehet beszámolót benyújtani, s azt a céginformációs szolgálatnak kell elküldeni. Ugyancsak ők hívják fel a késők figyelmét a mérleg benyújtására, így a cégbíróság csak akkor kerül képbe, ha a céginformációs szolgálat törvényességi felügyeleti eljárásra tesz bejelentést.
A hatósági intézkedés elvileg jövőre már az adóhatóság feladatkörébe tartozik, vagyis az APEH hívja fel a mulasztók figyelmét a beszámoló benyújtására. Ha a rendelkezésre álló idő alatt (nyolcnapos csúszás után 15 nap alatt kell pótolni a mulasztást) nem történik semmi, másnap az APEH hatvan napra felfüggeszti a cég adószámát. Ha ezután nem ad be mérlegbeszámolót a társaság, az APEH értesíti a cégbíróságot és kezdeményezi a cég törlését.
Volt idő, amikor az adóhatóságnak kellett a mérlegeket benyújtani, ám később a cégnyilvánosságról szóló szabályozás a cégbíróság berkeibe terelte az ügyet. A változtatás nem okozna elvégezhetetlen feladatot a hivatal számára - mondta lapunk kérdésére Polgár Péter, az APEH elnökhelyettese. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan milyen cégek és milyen okok miatt mulasztották el eddig a beszámoló letétbe helyezését.
A becslések szerint 50-60 ezer vállalkozás hanyagolja ezt a kötelezettséget. Egy részük nyilván azért, mert eleve fiktívek vagy lényegében megszűntek. Olyan is előfordul azonban, hogy nem kívánják megfizetni a közzétételi díjat - ebbe a körbe inkább a kicsik tartoznak, számukra is inkább elvi kifogást jelent, hogy ezért még fizetni is kell. Az viszont még nyitott kérdés, hogy ez az 50-60 ezer érintett egyszeri tételt jelent majd a hatóság számára vagy rendszeres ügyfélkörnek bizonyul.
