Dolgozik a fővárosi önkormányzat azon, hogy bécsi és párizsi mintára Budapesten is bevezessék az automata kerékpárkölcsönző rendszereket. A város több pontján felállított tárolókból úgy lehet majd elvinni a kerékpárokat, mint a bevásárlókocsikat. A használat után utólag kell fizetni, ez nyilván az időtől is függ (általában minél tovább bérli valaki a járművet, annál kevesebbe kerül).
Egyelőre még csak az első körös szakmai koncepcióról lehet beszélni, a részletes megvalósíthatósági tervek megismeréséig legalább október közepéig kell várni - tudatta lapunkkal a fővárosi önkormányzat sajtóosztálya. A cél nyilvánvaló: ezzel is csökkenteni próbálják a gépjárműforgalmat a városban, de ez csak akkor valósulhat meg, ha a hadrendbe állított kerékpárok száma eléri a kritikus tömeget. Párizsban például tavaly már 1450 állomásról húszezer kerékpárt lehetett elvinni; itt 2020-ig negyven százalékkal tervezik mérsékelni gépjárműforgalmat és hatvan százalékkal a károsanyag-kibocsátást.
Kerékpárt bérelni már most is lehet Budapesten, ezt főleg a turisták veszik igénybe. Két nagyobb vállalkozás viszi a prímet, a Budapestbike.hu és a Yellow Zebra - előbbi narancssárgára, utóbbi citromsárga színűre festi bringáit. A Budapestbike.hu-t a legnagyobb biciklisfutár cég két tulajdonosa működteti, a csak angol nyelven elérhető Yellow Zebra amerikai-magyar vállalkozás. A két társaság összesen átlag napi kétszáz kerékpárt tud kiadni, és mindketten szervezett programokat kínálnak, vagyis kerékpáros városnézést ajánlanak a külföldi turistáknak (az egyedi megrendeléseknek is eleget tudnának tenni akár sokkal több bicikli beállításával is). Ha valaki egyedül vág neki a városnak, az mindkét cégnél napi háromezer forintot fizet: a Yellow Zebránál ez fokozatosan csökken, minél hosszabb ideig tart a bérlés, a Budapestbike.hu-nál több napra viszont kicsivel magasabb a tarifa. Utóbbinál kelléket is adnak hozzá, előbbinél viszont például a lámpáért is díjat számolnak fel.
