A Fővárosi Önkormányzat tervei szerint zöld zónát alakítanának ki Budapesten: a kijelölt területen belül - a tehergépjármű-forgalom korlátozásán túl - matricás rendszerrel korlátoznák a gépjárművek behajtását, a történelmi városrészekbe a legszennyezőbb járművek egyáltalán nem juthatnának be (ehhez a KRESZ-t is módosítani kell). Budapest belvárosi kerületei is a gépkocsiforgalom csökkentését szeretnék elérni, ezzel párhuzamosan fejlesztve az alternatív közlekedési módokat. Erzsébetváros péntektől hatályos szabályozási tervében például szerepel egy javaslat egy midibuszjárat beindítására a Rákóczi út és az Arany János utca közötti területen, ami a VI. kerület számára is kézzelfogható előnyökkel járna - mondta a Napinak Gergely József, Erzsébetváros alpolgármestere. A forgalom csillapítása érdekében nehezítenék az autósok közlekedését: a következő két-három évben a Nagykörút és a Kiskörút közötti területen egyebek mellett útburkolati szintkülönbségekkel, forgalmi táblákkal kívánják kényelmetlenné tenni az áthaladást. Az erzsébetvárosi önkormányzat az idén 53 kerékpártárolót alakított ki iskolák, szórakozóhelyek, valamint közlekedési csomópontok közelében.
Belváros-Lipótváros a Fővárosi Önkormányzattal közösen tavaly novemberben fogadott el egy forgalomcsillapítási koncepciót a Budapest Szíve Programhoz kapcsolódóan, amely az V. kerület egészére kiterjedne. Az Üllői út, valamint az Erzsébet híd irányából a kerületen áthaladó, óránként mintegy 2 ezer járművet jelentő forgalom ezzel mintegy negyedére csökkenhetne. Cselovszki Zoltán kerületi főépítész a lehetséges eszközök között említette a gépjárművek szétszivárogtatását, a belváros zónásítását, a forgalomlassítást, valamint egyes utcákban süllyedő oszlopok telepítését, de a szakember szerint már a belvárostól távolabb meg kell kezdeni a forgalomcsökkentést.
A főváros szerint az M0-s körgyűrű és a metró megépítésével, a P+R parkolók számának növelésével és a Budapest Szíve programban elfogadott közterület-javító programmal párhuzamosan behajtási korlátozásokat lehet életbe léptetni. Verók István, a VI. kerület polgármestere nem tartja elképzelhetetlennek a dugódíjat sem: a kerület korábban már kezdeményezte ezt az M0-s és az M3-as autópályák csatlakozásának megépülése utáni időszakra. Tavaly a zuglói önkormányzat kezdeményezésére a belvárosi kerületek a főváros Podmaniczky Programjához kapcsolódóan szándéknyilatkozatot írtak alá egy az 56-osok terére tervezett mélygarázs létesítéséről; azokat az autósokat, akik ennek ellenére is behajtanának a VI. kerületbe, díjfizetésre köteleznék.
