BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nyugdíjrendszert is veszélyezteti a feketemunka

2008. szeptember 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Augusztusban összesen 425 ezer álláskeresőt tartottak nyilván a munkaügyi kirendeltségek, 7800 fővel, azaz 1,9 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - közölte a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal. A változás még drasztikusabb, ha az aktív foglalkoztatási programokban, azaz a különböző képzésekben és közhasznú munkavégzésben részt vevők számának növekedését nézzük. A hvg.hu szerint a különféle képzésekben részesülők száma júniusban 85,4 százalékkal haladta meg az előző évit, a forráshiány miatt felfüggesztett Lépj egyet előre! programban tanulók harmada volt regisztrált álláskereső, tehát ez önmagában is mintegy hétezerrel javította a statisztikát - ám csak időlegesen. Az álláskeresők számát növelik a pályakezdők is: nyár végén arányuk az összes regisztrált álláskereső között 10,7 százalékra emelkedett.
A megugró munkanélküliség és a szürke- vagy feketemunka hosszabb távon a nyugdíjrendszer stabilitását is veszélyezteti, ezért elkerülhetetlen a reform. Változatlan feltételek mellett becslések szerint 2030 körül mintegy félmillióan szorulhatnának ki a nyugdíjrendszerből, jelentősen csökkenhet a munkában eltöltött átlagos szolgálati idő, és az átlagos keresetekhez viszonyítva mérséklődhet az új öregségi nyugdíjak színvonala - állapítja meg a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) honlapján közzétett, a szociális védelemről és a társadalmi összetartozásról készített nemzeti stratégiai jelentés. A PM szerint 2030-ig a tb-nyugdíjrendszer hiánya - a magánnyugdíjrendszer átmeneti költsége nélkül - a GDP egy százaléka körül alakul, ám a hiány 2050-re a GDP 3-3,5 százalékára nő.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet