BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszajárna az áfa a villanyszerelés után?

2008. szeptember 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Többek között azzal szeretné fehéríteni a gazdaságot a miniszterelnök, hogy bizonyos szolgáltatások igénybevétele után visszaigényelhetnék az áfát a magánszemélyek - erről a tegnapi idénynyitó beszédében tett említést Gyurcsány Ferenc. Ehhez persze számlát kellene kérni, s azt meg is kellene őrizni. Nyilván nem minden szolgáltatásra vonatkozna az áfa-visszaigénylés, leginkább a lakásfelújításhoz, -korszerűsítéshez lehetne azt kapcsolni.
Az ötlet megvalósítható, ehhez hasonló konstrukció már működött is - mondta Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke. Ez kétségkívül többlet papírmunkát jelentene, hiszen a számlát meg kell őrizni, azt be kell nyújtani az adóhatóságnak. Az APEH ezt követően megvizsgálná a számlát, majd fizetne. A kifizetés követhetősége érdekében célszerű lenne kötelezően előírni a bankszámlás átutalást, és valamilyen értékhatárt sem lenne hiábavaló beiktatni. Az ugyanis igencsak megterhelné az adóhatóságot, ha minden ezerforintos javításról befutna egy számla.
Mindazonáltal ez a rendszer akár sikeres is lehet, hiszen több százezer forintos vagy akár milliós nagyságrendű lakásfelújítás esetében már komolyan megfontolandó, hogy kér-e számlát a megrendelő és visszaigényli-e az áfát.
A régóta halasztott áfacsökkentés, ami a nagy munkaigényű szolgáltatások esetében tenné lehetővé kedvező, akár ötszázalékos áfa alkalmazását, nem feltétlenül érné el ugyanezt a hatást. Akkor ugyanis csak az áfa összege változna, de sem a vállalkozó, sem a megrendelő magánszemély nem lenne érdekelt a számla kiállításában - hangsúlyozta Zara. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne ezt is bevezetni a visszaigényléssel együtt.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet