Az idei év első nyolc hónapjában 5,9 százalékkal csökkenő hazai autóipari értékesítés mellett a Ford Közép- és Kelet-Európai Értékesítő Kft. mind az értékesített darabszám, mind a piaci részesedés vonatkozásában javítani tudta pozícióit - mondta el a Napinak Varga Zsombor, a társaság pr- és kommunikációs igazgatója. Az idei január-augusztusi időszakban a Ford értékesítése 0,1 százalékkal bővült hazánkban, a társaság 11,8 százalékos piaci részesedése mintegy 0,66 százalékponttal erősödött az előző év azonos időszakáéhoz képest. A legkeresettebb modellnek a Ford Focus bizonyult, e típusból több mint 3900 darabot adtak el a január-augusztusi időszakban. A teljes értékesítésen belül a Focus eladásai 27 százalékos részt képviselnek, ezt követi a Fiesta 21 százalékos, a Fusion 16, valamint a Mondeo 10,5 százalékos értékesítési aránnyal. A cégnél úgy látják, idén 185 ezer személygépkocsit és kishaszonjárművet értékesítenek a magyarországi piacon. A tervek szerint a Ford hazai eladásai 2008-ban meghaladják a 20 ezret. Az autógyártói piac idei alakulására vonatkozóan Varga stagnálást vár, ami előreláthatóan a következő esztendőben is folytatódhat. A Ford magyarországi képviselete szerint nálunk 2009-ben csak minimális mértékű csökkenés vagy növekedés prognosztizálható. A Fordnak ebben az évben globálisan kétmilliárd dolláros többletköltsége keletkezett az acélárak emelkedése miatt. Varga Zsombor szerint 2008-ban a cégek többsége lenyelte ezeket a pluszköltségeket, de a gyártók 2009-ben várhatóan kénytelenek lesznek érvényesíteni a többletkiadásokat a kiskereskedelmi árakban.
GM: kivételesen jó félév
A GM Magyarország 2008 első felében több mint 10 ezer Opel típusú járművet (személygépkocsit és kishaszonjárművet) értékesített, a Chevrolet-eladások ebben az időszakban meghaladták a négyezret - közölte Kaszás Zoltán, a GM Magyarország pr-igazgatója. A két márkánál ez hétszázalékos, illetve 27 százalékot meghaladó növekedést jelent. A társaság a nemzetközi iparági helyzethez képest kivételesen jó félévet tudhat maga mögött: a GM Magyarországnak a piaci tendenciákkal szemben sikerült növelnie részesedését. A forgalmazó a piac bővülésével kapcsolatban nem számít jelentős javulásra. Az Opel és Chevrolet márkák eladásai tekintetében növekvő értékesítésre számít a GM Magyarország a jövő évben bemutatásra, illetve piacra kerülő új modellektől, így az új Opel Merivától és Astrától, amelyek várhatóan a nemzetközi premierrel egy időben lesznek elérhetők a magyar márkakereskedésekben is. Kaszás Zoltán szerint nagy lehetőségek állnak a közép-európai régióban a gyártók előtt, amennyiben megfelelő termékekkel tudnak megjelenni a piacon, az autóipari cégek pedig egyre inkább az értékesebb járművek irányába igyekeznek terelni a vásárlókat.
Porsche Hungária: kedvezőtlen kilátások
A Porsche Hungária az általa forgalmazott márkáknál (Porsche, Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) 39 ezer darabos értékesítést tervez. Az idei év első felében 19 283 gépjárművet adtak el, a vásárlóerő és a fogyasztói érdeklődés kedvezőtlen piaci feltételeket vetít előre az év további részére. A hazai piac 2007-hez hasonlóan idén is lassul, ugyanakkor a Porsche Hungária szerint a céges vásárlásoknál, illetve az új modelleknél (új Audi A4, Passat CC, Skoda Superb) nem lesz érzékelhető a visszaesés. A hazai piacon már második éve tartó - negyedévente változó intenzitású - gyengülés után az év végére a Porsche Hungária 4,5 százalékos visszaesésre számít, de 2009-re sem várható jelentős javulás. Hazánkban a nyugati piacok visszaesése után egy-két évvel jelentkezett a csökkenés, aminek a regisztrációs adó magyarországi rendszere sem használt. A legkeresettebbek az alacsony kategóriájú autók a vállalat hazai értékesítéseiben, emellett a prémium szegmensben, illetve a sportautóknál nem volt tapasztalható a piac gyengélkedése.
