Kötelező lesz rendszeres továbbképzésre járnia minden adótanácsadónak és adószakértőnek - derül ki a Pénzügyminisztérium egyik új rendeletéből. A jogszabály még augusztus utolsó napjaiban jelent meg a Magyar Közlönyben, ám az csak szeptember végén fog hatályba lépni.
A rendelet jelentősen kibővült a korábban hatályos szabályozáshoz képest, amely lényegében csak az adótanácsadói titulushoz kötelezően megszerzendő végzettségről rendelkezett. Eddig a Pénzügyminisztérium csak az adószakértőket vette nyilvántartásba, az adótanácsadókat és okleveles adószakértőket nem. Jövőre azonban mindhárom csoport külön nyilvántartást kap. Ezekhez különböző igazolványok és különböző névjegyzékek tartoznak majd, amelyeket a pénzügyi tárcánál kell kérelmezni. A rendelet részletesen szabályozza azt is, hogyan kerülhet ki valaki a névjegyzékből.
A valódi újítás persze nem ez a bővített szakértői lista, hanem a kötelező továbbképzés. A szabályok szerint öt év alatt legalább három olyan évet kell produkálnia minden nyilvántartásba vett szakértőnek és tanácsadónak, amikor valamilyen képzésben részt vesz. Ez többféle is lehet, vagyis a rendelet nem írja elő, milyen típusú oktatáson kell részt venni: lehet akár egy félnapos konferencia is, ahol az éves adóváltozásokat taglalják, s persze lehet egy felsőoktatási intézmény programja is.
Az egyetlen kikötés, amit a rendelet a képzéssel kapcsolatban tartalmaz, hogy az ötéves továbbképzési időszak alatt száz kreditet össze kell gyűjtenie mindenkinek, aki a nyilvántartásban kíván maradni. Az egyes képzési formákhoz tartozó kreditpontokat szintén tartalmazza a rendelet. Ezek egyike egy a minisztérium által pályáztatott program lesz: a tárca felhívására testületek, intézmények, társadalmi szervezetek jelentkezhetnek saját képzéseikkel.
A vitás kérdések megválaszolására, a pontos kreditpontok kiszámítására bizottságot hoz létre a minisztérium. A héttagú bizottságban öt főt a tárca biztosít, egyet-egyet pedig az APEH és a Vám- és Pénzügyőrség.
A továbbképzés kötelező előírása mindenképp üdvözlendő - mondta Sándorné dr. Kriszt Éva, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora. A folyamatos képzés főleg a gyakran változó jogszabályok miatt fontos, azok, akik gyakorolják szakmájukat, gond nélkül eleget tehetnek majd ennek a kötelezettségnek - tette hozzá. Valószínűleg nem igényel jelentős felkészülést az oktatási intézmények számára a változás, a minisztérium szerint az intézmények kifejezetten várják a lehetőséget.
