BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehezet kér az APEH-tól Gyurcsány

2008. szeptember 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A csalók brutális bírságolását, de a tévesztés tolerálását kérte a miniszterelnök az adóhatóságtól tegnap az APEH-dolgozók országos konferenciáján. Gyurcsány Ferenc emellett ötleteket is vár az adóhatóságtól az adószabályok hatékonyabbá tétele érdekében. Úgy kell megváltoztatni a szabályozást, hogy az ne fenyegető jellegű legyen, hanem ösztönözzön a jogkövető magatartásra - ajánlotta Gyurcsány.
Persze ezek egyáltalán nem új keletű elképzelések, ráadásul nem is feltétlenül a megfelelő kapun kopogtat a miniszterelnök. Az adóhatóság bírságolási gyakorlatát is szabályozó, az adózás rendjéről szóló törvény nem teszi lehetővé, hogy a revizorok egyértelműen és konzekvensen figyelembe vegyék, ki miért nem tett eleget adófizetési vagy egyéb adózási kötelezettségének. A törvény nem tesz különbséget a szabálysértések között, pusztán annyi mérlegelést enged, hogy a kiszabható bírságot nem előírja, hanem lehetővé teszi, vagyis egy-két esettől eltekintve csak a bírság felső határát szabályozza.
Ez azonban a gyakorlatban annyit jelent, hogy egy revizor saját lelkiismeretére hallgatva mérsékelheti például a számlaadás elmulasztásáért kiszabható maximális egymillió forintos bírságot, ha egy gombóc fagylaltra vonatkozik. Szakértők szerint azonban ennél sokkal egzaktabb szabályozásra volna szükség, legalább a nyilvánvaló tévesztés, figyelmetlenség kerülhetne egy alacsonyabb bírságkategóriába. Azért is fontos lenne valamilyen módon megkülönböztetni a szándékos csalást a hibától, mert a bírság mértéke jelenleg lényegében attól függ, hogy a revizornak jó napja van vagy sem.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet