BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb háromszáz kilométer a cél

Az ezer kilométer hosszú fővárosi kezelésű közúthálózat negyven százalékát újították fel három év alatt, a következő három évben pedig további háromszáz kilométer van tervbe véve. Emellett hidak fiatalodnak, és főgyűjtőcsatorna is épül.

2008. augusztus 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nagyszabású felújítások 2005-ben kezdődtek a Podmaniczky program keretén belül. A főváros kezelésében összesen ezer kilométer hosszú közúthálózat van.
Három évvel ezelőtt nagy ívű felújítási programot hirdetett az önkormányzat: arra tettek ígéretet, hogy három év alatt az úthálózat negyven százalékát felújítják. Ez 2005-ben nyolcvan, 2006-ban kétszáz és tavaly 120 kilométer hosszú szakasz újjáépítését jelentette, ez három év alatt 36 milliárd forint kiadással járt. Az elmúlt években az esetek nyolcvan százalékában nemcsak az aszfaltot marták fel, hanem az elavult közműveket is kicserélték. Ez azért is volt fontos, mert a szabályok szerint a felújított szakaszokon az aszfaltot öt évig nem lehet megbontani. A megkötött szerződésekben ötéves garanciát vállalnak az építtetők az aszfalt minőségéért. Eddig nem volt arra példa, hogy bármelyik építtetőtől kártérítést követelt volna a főváros, mert silány minőségű munkát végzett - tudtuk meg a városházán.
A tervek szerint a következő három évben is hasonló ütemben végzik az útfelújításokat a fővárosban: 2008 és 2010 között 300 kilométert fiatalítanak meg. Ebből az idei lesz a legrövidebb, 35,5 kilométeres szakasz - ennek az a magyarázata, hogy pillanatnyilag több más nagyberuházás is folyamatban van. Az idén egyszerre csak öt szakaszt zárnak le a felújítások alatt, hiszen a metróépítés munkálatai mellett más beruházások is jelentős forgalomkorlátozással járnak. Idetartozik az április közepén indult projekt, a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep felhúzása és az ahhoz kapcsolódó, hét kilométer hosszú főgyűjtőcsatorna megépítése, amely a Lágymányosi hídtól egészen a Zsigmond térig húzódik majd. A budai alsó rakpart alatt futó csatornát darabokban építi meg a Strabag Zrt., így lezárások is szakaszokban lesznek a rakparton. Az építés várhatóan 2009 közepéig tart, azután viszont a rakpart szélesebb lesz. A beruházás mintegy nyolcmilliárd forintba kerül, amelynek 65 százalékát uniós forrásból finanszírozzák. A másik jelentős, jóllehet már a befejezéshez közelítő projekt a Szabadság híd teljes felújítása. A tavaly nyáron megkezdett rekonstrukció 5,2 milliárd forintba kerül, a költséget a főváros és az állam fele-fele arányban állja. A hidat, amit várhatóan október végén adnak át, 15 hónap alatt javítják fel, kerékpársávval bővítik, korszerűsítik a világítást és a vezetékeket is.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet