A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium módosítaná a vasúti árufuvarozási szerződésekre vonatkozó szabályokról szóló rendeletét - tudta meg a Napi. A tervezet szerint jóval egyszerűbbé és átláthatóbbá válhat a szabályozás, ami elősegítheti a vasúti szállítás versenyképességének javítását, a szakma szerint azonban ez édeskevés.
Az elképzelés szerint a jövőben nem kell majd egy vasúttársaságnak az üzletszabályzatában rögzítenie a szállítási díjakat, elegendő, ha azokat a szerződéseiben tünteti fel. Ez több szempontból is könnyebbséget jelent a vasúttársaságoknak: nem kell folyton engedélyeztetni a vasúti igazgatási szervnél a módosításokat, és ami fontosabb, nem lenne publikus a díjszabás. Jelenleg ugyanis komoly hátrányt szenvednek el a vasúttársaságok amiatt, hogy míg az ő díjszabásuk nyilvános, addig a közúti fuvarozóké üzleti titok - mondta lapunknak Kalotai Zoltán, a CER Zrt. kereskedelmi igazgatója.
A szakminisztérium rendelettervezete emellett úgy próbálja meg átalakítani a szabályozást, hogy azt az általános fuvarozói szerződésekhez hasonlóan a Polgári törvénykönyv szabályai alapján határozza meg, így egy sor szabályt, kitételt nem is kell megjelentetni a rendeletben. Az új rendelet jelentősen csökkentené az üzletszabályzatban kötelezően feltüntetendő elemeket, a vasúttársaság pedig maga dönthetné el, mennyi könnyítést ad a megrendelőjének. Adott esetben versenyelőnyre is szert tehet, ha nem köti meg túlságosan a megrendelő kezét. A tervezet külön pontban megemlíti az intermodális fuvar fogalmát, ami azért fontos, mert a nemzetközi kombinált árufuvarozáshoz kapcsolódó kedvezményről szóló rendeletben is megjelenik ez a fogalom (itt tipikusan a Ro-La rendszerről van szó).
Kérdés persze, mennyiben könnyíti meg ez a változtatás a vasúti fuvarozás helyzetét a közútival szemben. Mint minden egyszerűsítés, ez is javít a helyzeten, de ez azért még kevés a vasút-közút viszony jelentős befolyásolására - véli Kalotai. Hiába a könnyítések, a legnagyobb gondok megmaradnak. Alapvető problémát jelent például, hogy a pályahasználati díj sokszorosát teszi ki a kamionokat terhelő autópálya-matricák árának - mondta lapunknak Vadnai Éva, az MMV Magyar Magánvasút Zrt. vezérigazgatója. Arról nem is szólva, hogy a kormány a magas üzemanyagárakat mérséklendő jövedékiadó-csökkentésről kizárólag a közúti fuvatozókkal tárgyal, holott a vasúti fuvarozókat ez ugyanúgy sújtja - mondják mindkét cégnél.
Persze a nézőponttal sincs minden rendben. A legnagyobb gond ugyanis az, hogy a közlekedési tárca nem ismeri fel azt a tényt, hogy a vasút nem versenytársa a közútnak - vallja Bogdán András, a Floyd Zrt. vezérigazgatója. Véleménye szerint azt kellene szorgalmazni, hogy a hosszabb távolságokat vasúton tegye meg az áru, és azt a közút a lehető legkisebb körben ossza szét. Be kellene mutatni ennek megvalósítását, és a minisztériumnak végre le kellene ülnie a magánvasutakkal tárgyalni.
