BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén nem drágultak a belépők

Új tulajdonossal, rövidebb ideig, ugyanolyan jegyárakkal nyit az idén a Sziget Fesztivál. Az olcsó nyaralás alternatívájaként tizenöt éve először megrendezett fesztivál mára 2,5 milliárd forintos büdzséjű megarendezvénnyé vált, több mint 370 ezer látogatóval.

2008. augusztus 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei Sziget Fesztivál lényegében mérföldkő lesz a tizenöt éves rendezvény történetében. Az elmúlt évek trendjével ellentétben - egyre hamarabb kezdődött a fesztivál, nulladik, majd mínusz egyedik nappal - az idén két nappal rövidebb lesz - hét plusz egy helyett öt plusz egy napos. Kérdés, mennyiben befolyásolja ez a kurtítás a profitot: egyrészt a kevesebb nap szükségszerűen kisebb költséget jelent a szervezőknek, ugyanakkor adott esetben ezt el is veszíthetik a nézőszám csökkenésével. A hetijegyesek száma nyilván nem változik, a nagy kérdés a napijegyesek számának alakulása. A szervezők ugyanakkor nem számítanak a rövidebb idővel arányos látogatószám-csökkenésre, mivel sűrűbb programok várnak a napijegyesekre. A statisztikák szerint ugyanis aki napijegyvásárlásra szánja rá magát, általában egy-két napot "dorbézol" a Szigeten, amit a rövidített változatban is megtehet.
A látogatószám miatti aggodalmak ugyanakkor cseppet sem hanyagolhatók el, a rendezvény megtérülése ugyanis alapjaiban múlik azon, hányan mennek ki. Tavaly például az esős napok miatt összességében ötven-százmillió forint mínusszal zárt a fesztivál. A bevételi torta legnagyobb szeletét a jegybevétel teszi ki, azt utóbbi egy-két évben ez 75 százalékos arányt jelentett - korábban, amikor a fesztivál még kapott állami támogatást is, csak hatvan százalék körül alakult ez az arány. A bevételi oldal ötödét teszik ki a szponzori szerződésekből származó pénzek, a maradékon pedig a vendéglátás és egyéb források osztoznak.
Persze nemcsak ez lesz új a Sziget történetében, hanem a tulajdonosi viszonyok is. A Sziget Kft. ugyanis tavaly év végén új gazdához, az Econet.hu Nyrt. tulajdonában lévő Est Media Group (EMG) Kft.-hez került. A szerződés szerint az adásvételi ügyletre több lépcsőben kerül sor, legfeljebb 4,95 milliárd forintos vételáron. A kivásárlás első szakasza az idén januárban zárult, amikor az EMG megszerezte a Sziget Kft. 26 százalékos részét. A maradék 74 százalékot négy részletben (25-25-12-12), 2009 és 2012 között veszi át az EMG. A vételár attól függ, milyen eredményt ér el a Sziget Kft. 2008-2011 között, az ár maximum 3,85 milliárd forint lehet.
A számokhoz hozzátartozik, hogy bár a jegyárakhoz nem nyúltak a szervezők, a két nappal rövidebb fesztivállal arányosítva mégis durva áremelésről van szó. Mindazonáltal az ott alvós, sátorhelyet is biztosító hetijegy 37 500 forintba kerül, a hazajárós (ehhez nem tartozik sátorhely) hetijegyért 30 ezer forintot kell fizetni. A napijegy ára sem emelkedett, elővételben hétezer, a helyszínen vásárolva nyolcezer forintba kerül. Tavaly csak 371 ezren látogattak ki a Szigetre, ami jelentős, csaknem százmilliós veszteséget jelentett. A nullszaldóhoz a számítások szerint további nagyjából tízezer napijegyes kellett volna.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet