Jelentősen átalakult júliustól a cégbíróságok működése, amióta az elektronikus cégeljárás kizárólagossága folytán a bejegyzési kérelmek elintézése lényegében automatikusan történik. Draskovics Tibor igazságügyi miniszter szerint a cégbíróságok valódi szolgáltató funkciót látnak el az automatikussá tett e-ügyintézéssel, így merőben új szemlélet alakult ki a bíróságok esetében. Ezzel szemben Gatter László, a Fővárosi Bíróság elnöke arra helyezte a hangsúlyt, hogy a cégbírák végre azzal foglalkozhatnak, amivel valóban kellene: a törvényességi eljárásokkal, a regisztrációs feladatokat pedig elvégzi a cégszolgálat.
A harmadik hete működő kötelező elektronikus cégeljárás első tapasztalatai összességében kedvezőek, az első napok hibái után mára jelentősen csökkent a problémás esetek száma. A gondok leginkább technikai jellegűek, a rendszerrel azonban nincs probléma - mondta Vanczák József, a cégszolgálat működéséért felelő Microsec Kft. ügyvezetője. A beérkezett kérelmek nyolc-kilenc százalékát dobja vissza a rendszer, vagyis ennyi alaki vagy tárgyi hibás, illetve egyéb hiányossággal bíró kérelmet küldenek átlagosan a jogi képviselők a cégbíróságoknak. Ezeket az automatikus szolgálat nem tudja feldolgozni, s a legújabb szabályok értelmében ezeket nem is továbbítják a cégbíróságoknak.
Ilyen hiba lehet, ha a jogi képviselő nem csatol minden szükséges dokumentumot vagy adott esetben a nyomtatványokon vét valamilyen extra hibát. Ez ugyanakkor nem könnyű, mert az intelligens nyomtatványok az APEH bevallási rendszeréhez hasonlóan bizonyos hibákra figyelmeztetnek. Az azonban jelentős könnyítés, hogy míg korábban hetekbe telt a korrekció, ez ma már pár perc alatt megoldható.
