- Mi lesz a feladata, s miben lesz ez más, mint az elődjéé?
- Én igazgatóként dolgoztam az elmúlt években egy megye, majd egy régió élén. Az elnök úr azt kérte, hogy amilyen szakmaisággal azokat vezettem, azzal a szakmaisággal irányítsam ezt az igazgatóságot is. Nem kell nagy horderejű változásra gondolni, hiszen az igazgatóság felkészült szakmai gárdával rendelkezik. Az igazgató személye leginkább egy belső munkaszervezést befolyásolhat. Én az APEH-ban szocializálódtam, sosem személyes sikerként élem meg a hétköznapok eredményét, hanem annak a közösségnek a részeként, amelyben dolgozom. Mi változik? Bízom benne, hogy bizonyos szempontból semmi, az igazgatóság eddig is ellátta a feladatát.
- Melyek az igazgatóság főbb területei, s milyen kiemelt feladatai vannak?
- Ami a legfontosabb, hogy 2007 januárjától országos illetékességgel bíró, de elsőfokú hatóságként működik, három szakterülettel. Ide tartoznak a szorosan vett kiemelt adózók, azaz a 2,2 milliárd forint adóteljesítményt elérő vállalkozások, a részvénytársasági formában működő pénzintézetek és biztosítók értékhatár nélkül, valamint a csoportos áfaalanyiságot választó csoportok tagjai. A klasszikus kiemelt adózók egy hatszáznál valamivel szélesebb kör, összesen pedig több mint 800 vállalkozás tartozik az igazgatósághoz. Ezek a cégek itt intézik az adóügyeiket, vagyis feladatunk a bevallás, az önadózás háttérrendszerének működtetése, az ellenőrzés. A végrehajtás nem jellemző, mert ezeknek az adózóknak általában nincs hátralékállományuk.
A másik szakterület a 2007. január elsejétől felállított központosított ellenőrzési szervezet. Itt az volt az eredeti szándék, hogy a klasszikus illetékességi szabályokat feloldva lehessen ellenőrzéseket indítani. Nagy adóügyek tartoznak ide, elnöki elrendelés alapján indul az ellenőrzés, egyszerre jellemzően több adózónál. Itt a nemzetgazdaságot kiemelten sértő adózói magatartás ellenőrzését folytatjuk, elsősorban a körbeszámlázások, láncolatok kapcsán - akár az országhatáron túlnyúlóan is. Szoros együttműködésben állunk a társhatóságokkal, leginkább a vám- és pénzügyőrséggel és a rendőrséggel. Nemzetközi síkon is van együttműködés, persze itt akár más, területi igazgatóságok is bekapcsolódhatnak egy vizsgálatba. Ide tartoznak az úgynevezett Rapid csoportok is.
A harmadik pedig a kizárólagos illetékességű szakterület. Itt elsősorban a külföldi lakóhelyű, székhelyű magánszemélyek, szervezetek, diplomáciai, konzuli szervezetek tagjai, a magyar honvédség és szervei, s maga az adóhivatal az ügyfélkör.
- Áttérve a kiemelt adózókra, hogyan teljesítettek tavaly?
- Még korai erről beszélni, a társasági adóbevallási adatok feldolgozása folyik, legkorábban szeptemberben tudunk elemzést adni. Annyit lehet elmondani, hogy a KAIG illetékességébe tartozó adózók a központi adókat alapul véve - a kiemelt adónemek tekintetében - 35 százalékot teljesítettek. Ez adónemenként különböző, áfában nagyobb az arány, 2007 végéig elérte a 42,2 százalékot. Az idei - féléves - adatok alapján 1,2 ezer milliárd forint a kiemelt adózóktól származó nettó adóbevétel, ami közel kilencszázalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi adathoz képest.
- A központosított ellenőrzések milyen eredményt hoztak?
- Ezek a vizsgálatok tavaly évközben indultak. Tavaly december végéig 225 ügyet, ügycsoportot vizsgáltunk meg, ezek kapcsán 883 vizsgálat indult, ennek jó része adóellenőrzés, kisebb része adatgyűjtés volt. Összesen 748 adózót érintettek a vizsgálatok, és 17,2 milliárd forint adókülönbözetet állapítottak meg az ellenőrök. Ennek java része áfa, de azért nyilván volt más is. 2007 az indulás éve volt, de már így is jó eredményeket értünk el, és az alapos felkészülés eredménye az idei adatokon is meglátszik. Az első hat hónapban több mint ezer vizsgálat kezdődött meg, s ezek alapján a szakterület teljesítménye már meghaladja a tavalyi egész éves adatokat.
- Nem hiányzik az adóhatóságnak a nyomozati jogkör (az APEH nyomozati ágát, a Bűnügyi Igazgatóságot 2002 végén választották le, s a Belügyminisztériumba olvasztották, végül a külön csoport meg is szűnt a rendőrségbe olvadva - a szerk.)?
- A nyomozati jogkörrel kapcsolatos eszközrendszer szélesítette a jogosítványokat, de hozzáteszem, amikor még működött a bűnügyi igazgatóság, akkor is elkülönült a rendszer az ellenőri és a nyomozati jogkörrel rendelkező munkát tekintve. Az adónyomozók annak idején ügyészi jóváhagyással jutottak adótitokhoz, ez most is így van. Nyilván az egy szervezetben működtetett ellenőrzés és nyomozás összehangoltabb volt, de most is nagyon jó a kapcsolat a nyomozati szervekkel. Nagyobb munkaszervezést igényel, de ha odafigyelünk, hatékonyak tudunk lenni. Ezt biztosítják a társhatóságokkal kötött együttműködési megállapodások is.
- Visszatérve a jogkövető adózókhoz, milyen kapcsolat van az igazgatóság és az adózók között?
- Általánosságban is számít a kapcsolat. Korábban a tájékoztatási, ügyfélszolgálati, jogi területen azzal is foglalkoztam, hogy azokat az adózókat, akiket érdekelt az adójogszabályok értelmezése, segítsem, támogassam. Az adóhivatal az elmúlt években komolyan fejlesztette a szolgáltató jellegét. Persze ide tartozik akár az elektronikus ügyintézés is, az egyszerűbb bevallási rendszer, a nyomtatványok számának csökkentése. Összességében a jogszabálykövető magatartás elősegítése kiemelt célunk. Ugyanakkor az adóhatóságnak kettős arca van. Ez az egyik, de szükség van az ellenőrzésre, hogy akár a szándékos, akár a vétlen adóelkerülést feltárja.
- Azért nyilván eltér egy területi igazgatóság ügyfélkapcsolata attól, amit a kiemelt adózók igényelnek.
- Persze. Elsősorban a számossága miatt, egy régióban több százezer vállalkozás, adószámmal rendelkező adózó van, mellettük pedig meg kell említeni az önbevallói kört is. Másrészt a vállalkozások összetétele tekintetében is éles a különbség. Egy területi igazgatóságnak többféle kommunikációs csatornát kell alkalmaznia, fel kell hívnia a figyelmet a bevallási határidőkre, az aktuális kötelezettségekre. A kiemelt adózói kör ehhez képest fegyelmezettebb, felkészültebb, sajátos kapcsolatrendszer, afféle partneri viszony áll fenn. Az igazgatóságon ügyfélreferensi rendszer működik, jelenleg 28 kolléga foglalkozik "személyre szabottan", közvetlen kapcsolatot tartva az adózókkal.
- A befogadott tapasztalatokat továbbítják a Pénzügyminisztériumnak vagy a kormánynak? Mennyire működik a visszacsatolás?
- Nem az igazgatóságnak van kapcsolata a minisztériummal, hanem a hivatalnak. De egyelőre ez a kérdés talán korai számomra, hiszen még nem tapasztalhattam meg ezen az igazgatóságon, hogyan alakul ez a visszacsatolás.
