Utolsó fázisához érkezett az elektronikus cégeljárás kiterjesztése - július elsejétől az egyszerűsített cégalapítási és változásbejelentési eljárások kizárólag elektronikus úton intézhetők el. Cserébe az eljárást egyetlen óra alatt elvégzik a cégbíróságok. Tavaly szeptembertől már opcionálisan bevezették az elektronikus eljárást, ám az még két napot vett igénybe - két hét múlva azonban már az ügyintézés jelentős része automatikussá válik, vagyis a gyorsaság mellett az emberi hibatényező is minimális lesz. A napokban tartott egyeztetés után már a cégbírák is nyugodtabbak - mondta Gadó Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára egy tegnapi háttérbeszélgetésen. Korábban a cégbíróságok nehezményezték, hogy a hatóságok semmilyen tesztidőszakot nem iktattak be a rendszerbe, az ügyintézést nagyban befolyásoló intelligens nyomtatványokat nem lehetett megismerni, tesztelni. Erre az államtitkár azt felelte: a tesztidőszak lényegében már lezajlott tavaly szeptember óta, a mostani változás pedig technikai jellegű.
A minisztérium ígérete szerint folyamatosan egyeztetnek a résztvevőkkel, így különösen a cégbírósággal és az alkalmazásokat biztosító Microsec Kft.-vel, majd fél év elteltével felülvizsgálják az esetleges problémás területeket, témákat.
A cégeljárást csak közvetve érinti az elektronikus tértivevény (az elektronikus iratok kézbesítési rendjéről szóló törvény), de tény, hogy ez hiányzik az elektronikus ügyintézés működtetéséhez. A cégeljárásnál áthidalható a hiánya, hiszen feltételezhető a jóhiszeműség (maga a cég indította az ügyet): a jogi képviselő lényegében egy válaszlevéllel igazolja, megkapta a cégbíróság tájékoztatóját. A jövőben azonban ez nem lesz elegendő - főleg ha peres eljárásokról értesítik a cégeket elektronikusan. Várhatóan szeptemberben nyújtja be a kormány az erről szóló törvénytervezetet a parlamentnek, amelyet az őszi ülésszak végéig el kellene fogadni, így 2009 nyarától alkalmazni is lehetne.
