BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gépjárműadó mentheti meg a fuvarozókat

2008. június 16. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az önkormányzatokat is bevonná a kormány a fuvarozókkal folytatott tárgyalásokba. Ha a központi adókat nem, az önkormányzatiakat talán lehet csökkenteni, legalábbis a pénzügyi tárca szerint. Valószínűleg a gépjárműadó lesz az, amihez hozzá lehet majd nyúlni.
Újabb tárgyalásra hívta a kormány a fuvarozókat - derül ki a Pénzügyminisztérium közleményéből. A megbeszélésre a két fél mellett az önkormányzatok képviselői is hivatalosak. (A helyhatóságok vezetőit a kormány invitálta a tárgyalásokra, mondván: a gépjárművekkel kapcsolatos adózás kérdése érintheti az önkormányzatokat is.) A héten folytatódó megbeszélésekbe bevonják az önkormányzati érdekképviseleti szervezetek képviselőit, valamint az Önkormányzati Minisztériumot is.
Az nyilvánvaló, hogy a központi adókat, így az áfát és a jövedéki adót nem fogja mérsékelni az országgyűlés - ezt egyébként Brüsszel lényegében meg is tiltotta a tagállamoknak. Így maradnak az egyebek, mint például a regisztrációs adó (ami persze nem sokat javít azok helyzetén, akik nem akarnak autót vásárolni) és a száz százalékig önkormányzati bevételű gépjárműadó.
Ha komolyan vehető a kormány adócsökkentési szándéka, a magas üzemanyagárakat kompenzálandó, ez lehet az egyetlen elem, ahol csökkenteni lehet a terheket. Kérdés persze, hogy miként - valószínűleg egyfajta kompenzációt tartalmazó kiegészítést lehetne beiktatni a gépjárműadót szabályozó helyiadó-törvénybe, amely ténylegesen adócsökkentést eredményezne a fuvarozók számára. A próbálkozás lényege, hogy olyan tehercsökkentési lehetőséget találjon a kormány, amelyet nem kell Brüsszellel egyeztetni.
Az ugyanakkor más kérdés, hogy az önkormányzati bevételkiesését honnan pótolnák. Gépjárműadó címén 2006-ban 51,2 milliárd forint bevétele keletkezett az önkormányzatoknak, ebből 22,9 milliárd forintot a háztartások fizettek meg. Hasonló volt az arány 2005-ben is: akkor a háztartások 18 milliárd forint adót fizettek autóik után, összesen pedig 49,1 milliárdot tett ki a bevétel.
Az egyéni vállalkozásban működő, kereskedelmi fuvarozást végző kisvállalkozók ugyanakkor egy halvány lehetőséggel élhetnek. Az adóhatóság a napokban adott ki egy közleményt, amely szerint egy szűk mezsgyén érvényesíthetnek de minimis kedvezményt a kisvállalkozók. Ez termékbeszerzésre irányulhat, és három év alatt legfeljebb 100 ezer euró összegű lehet. Ebből a körből ugyanakkor kizártak a fuvarozásra használható autók és utánfutók. Vagyis fontos, hogy a céges ügyletekbe tartozó egyéb beszerzések során igénybe vehető az adóalapot csökkentő kedvezmény.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet