BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az infláció emeli a közszféra bérét

2008. május 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A költségvetésnek bruttó 25, nettó 12-13 milliárd forint többletkiadást jelenthet a közszféra bérkiegészítése a korábban tervezettet meghaladó mértékű infláció miatt. Az idei költségvetés tervezésekor a PM 4,5 százalékos inflációval számolt, a prognózist azóta 5,9 százalékra emelték. Mivel az elmúlt év december elején a közszférával kötött bérmegállapodás rögzíti, hogy meg kell őrizni a keresetek reálértékét, a magasabb infláció miatt egyszázalékos bruttó béremelésre van szükség. Ez összesen 25 milliárd forint kiadást jelent a költségvetésnek, ám a járulékokból többletbevétele is származik a büdzsének. Jövő szerdán várhatóan az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban (OKÉT) írják alá az erről szóló megállapodást: eszerint a közszférában minden munkavállaló mintegy bruttó 25 ezer forint bérkiegészítést kap két ütemben, első lépésként 15 ezer, majd tízezer forintot. Az egységes mérték az alacsonyabb keresetűeknek kedvez, mivel az ebbe a körbe tartozók fogyasztási kosarát kedvezőtlenebbül érinti a vártnál magasabb infláció.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet