BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az APEH néha kétszer csenget

Több ezren azok közül, akik túlestek a vagyonosodási vizsgálatokon, számíthatnak arra, hogy ismét becsengetnek hozzájuk az adóhivatal revizorai. Korábban ugyanis elfelejtkeztek a 11 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizettetéséről.

2008. május 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly, a rohammunka kezdetekor az adórevizorok a vagyonosodási vizsgálatokon egyszerűen kifelejtették az ehót az ellenőrzés során, mivel nem voltak elég kiforrottak a törvény alkalmazásának szabályai. A figyelmetlenséget magyarázza, hogy a javarészt előkészítetlen rendszerben egy sor más problémát is meg kellett oldani. Mára sokkal tisztább lett a kép, nem véletlen tehát, hogy az ehóval kapcsolatos figyelmetlenség is a múlté: ma már automatikusan kiterjeszti az adóhatóság az ellenőrzést a jövedelemadó mellett az ehóra is, az eltitkolt jövedelem után praktikusan 36 százalék jövedelemadót és 11 százalék ehót kell fizetnie a tetten ért magánszemélyeknek - mondta lapunknak Kocsis Zoltán, a dr. Vilmányi Ügyvédi Iroda közgazdásza.
Ezt a tendenciát figyelembe véve jövőre valószínűleg a szolidaritási különadó megfizetésére is kiterjeszti az ellenőrzést az adóhatóság. Lapunk információja szerint ugyanis jelenleg nem foglalkoznak ezzel a revizorok. Márpedig kézenfekvő volna, hiszen elképzelhető, hogy a bevallott jövedelem és az eltitkolt, feltárt jövedelem együtt már átlépi a 6,7 millió forintos járulékplafont, ami fölött meg kell fizetni a különadót.
Az adóhatóság bármikor visszatérhet egy már ellenőrzött adózóhoz, hogy más adónemekre is kiterjessze az ellenőrzést - ekkor a jövedelemadót már nem firtathatja. A most terjedő, ehót érintő pluszvizsgálatok komoly következményekkel járhatnak. A legrosszabb esetben már határozattal lezárult az ellenőrzés és az adózó belenyugodott a fizetésbe, nem fellebbezett. Ilyenkor az APEH egyszerűen benyújt még egy számlát az ehóról - az alapja ugyanis a jövedelemadóval azonos. Kicsivel jobb a helyzet akkor, ha az ellenőrzés jegyzőkönyvvel lezárult, de az adóhatóság még nem jelent meg újra. Ebben az esetben érdemes önellenőrzést végrehajtani és korrigálni az ehófizetést is, hiszen így nem kell bírságot fizetni és a késedelmi kamat is kisebb - javasolja Kocsis. A folyamatban lévő ügyeknél pedig a revizorok ma már számolnak az ehóval is - arra azonban továbbra sincs garancia, hogy később előáll-e valamilyen extra ötlettel az adóhatóság.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet