BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befagyasztanák az állami beruházásokat

2008. május 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha a Fidesz 2010-ben kormányra jut, kormányzása első két évében befagyasztaná a nagy állami beruházásokat - mondta Orbán Viktor egy nem nyilvános szemináriumon az Index híradása szerint. A volt miniszterelnök elsősorban a 4-es metróra utalt, de az autópálya-építések befagyasztását sem hagyta ki a nagyberuházások közül. Ezzel a megoldással a legnagyobb ellenzéki párt lemásolná az 1998-2002 közötti kormányzati ciklusának első két évét.
Szíjjártó Péter, a Fidesz szóvivője már finomabban fogalmazott: a párt álláspontja szerint minden felelős kormány kötelessége felülvizsgálni, hogyan lehetséges, hogy egy beruházás költsége néhány hónap alatt többszörösére emelkedik. Ezt a Fidesz mindenképp megteszi, ha kormányra jut, de ez nem jelenti a beruházások azonnali leállítását. Nem a beruházásokkal van a probléma, hanem azok finanszírozásával - mondta lapunknak Szíjjártó.
A nagy költségű projektek befagyasztása összességében egyáltalán nem egyszerű feladat - állítja Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Nem szabad elfelejteni ugyanis, hogy a nagy állami beruházások jó része uniós támogatással épül, vagyis az ügylet annál jóval bonyolultabb, hogy egyik napról a másikra abbahagyják az építkezést. Kérdéses tehát, hogy milyen beruházásokat lehetne leállítani és melyek azok, amelyeket kötelezően tovább kell vinni. Az is tény azonban, hogy az állami beruházások leállítása jelentősen csökkentené a kiadásokat, ráadásul a gazdaságra sem gyakorolna különösebben komoly visszahúzó hatást - hiszen ezek nélkül is megtorpant a magyar gazdaság. Sőt, adott esetben élénkíthetné is a gazdaságot, persze csak akkor, ha a felszabaduló forrásokat megfelelő módon használná fel a kormány, például az adóterhelés csökkentésére - mondta Török.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet