Az adóhatóság adatai szerint tegnapig összesen 2,13 millió bevallás érkezett meg, ez szinte azonos a tavalyi számokkal: 2007-ben a bevallási határidő előtt két nappal 2,08 millió bevallás jutott el az APEH illetékes irodáiba. Összesen 4,5 millió jövedelemadó-bevalló van, közülük 3,5 millióan önbevallók, a többi egymillió magánszemély helyett a munkáltató készíti el a bevallást. A 3,5 millióból 400 ezren már február 15-én letudták a bevallási kötelezettségüket, ebbe a körbe az egyéni vállalkozók és az adószámos magánszemélyek tartoznak. Tavaly és az idén is komoly átrendeződések voltak a jövedelemadózás módjában. Az eredeti elképzelésekhez képest sikerült életben tartani a munkáltatói adómegállapítás rendszerét - a kormány annak idején szerette volna ezt a lehetőséget megszüntetni, s az adózókat vagy az önbevallás vagy az adóhatósági adómegállapítás keretébe besorolni. A munkáltatók és a munkaadók is tiltakoztak az új rendszer bevezetése ellen, így 2007-ben végül nem szűnt meg a munkáltatói adómegállapítás. Mindössze annyit módosult a jogszabály, hogy a munkáltató eldönthette: elvégzi-e a bevalláskitöltést vagy sem - ezt nem személyekre lebontva, hanem minden egyes alkalmazott figyelembe vételével kellett eldönteni.
Tavaly már csak feleannyian számoltak el a munkáltatóval, mint 2006-ban: 1,9 millió helyett csak egymillióan. A többi magánszemély az önbevallást választotta, vagyis az adóhatósági adómegállapítás senki számára nem volt vonzó. Olyannyira nem, hogy ez az elszámolási forma lassan a totális érdektelenségbe fullad. Az idén a korábbi évek adataihoz képest feleannyian választották ezt a módszert: 12 ezer helyett csak 5800 magánszemély nyilatkozott ilyen módon.
