BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hárommillió önbevalló országa

2008. május 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több mint hárommillió magánszemély számára jár le a jövedelemadó-bevallási határidő május 20-án. Míg korábban jellemzően fele-fele volt az önbevallók és a munkáltatóval elszámolók aránya, tavaly 900 ezerrel nőtt az önbevallók száma, így a munkáltatóra már csak alig valamivel több mint egymillióan bízzák a személyi jövedelemadó-bevallás elkészítését.
Ez a hirtelen váltás annak tudható be, hogy a kormány tavalyelőtt azt tervezte: megszünteti a munkáltatói adómegállapítást, így helyette mindenkinek magának kellett volna gondoskodnia a bevallásáról, illetve ha ez megoldhatatlannak bizonyult volna, akkor az adóhatósági adómegállapítás is a rendelkezésre áll. A munkáltatói és munkaadói érdekképviseletek egyaránt tiltakoztak az ellen, hogy az szja-bevallók felének más módot kelljen választania egyik pillanatról a másikra, így a kormány végül lemondott a munkáltatói adómegállapítás eltörléséről.
Annyi változott mindössze, hogy a munkaadók maguk dönthették el, kívánják-e alkalmazottaik helyett elkészíteni a bevallást. Az eredmény az lett, hogy az adózók háromnegyede önbevallóvá vált. Az adóhatósági adómegállapítás pedig valószínűleg az utolsókat rúgja: ha a parlament nem vonja vissza ezt a bevallási módozatot, akkor jó eséllyel magától fog kimúlni. Bevezetése óta ugyanis általában 10-15 ezer adózó választotta ezt a módozatot, az idén azonban már csak 5600 ilyen tartalmú nyilatkozatot kapott az APEH.
Ami a bevallások benyújtását illeti, a magánszemélyek körében a nyomtatványkitöltő programmal elkészített, postai úton beküldött verzió a legnépszerűbb. A május elejéig beérkezett bevallások fele ezzel a módszerrel készült. A második helyezett az elektronikus bevallás lett, 27 százalékos aránnyal, a klasszikus papíralapú, kézi kitöltésű bevallás pedig visszaszorulóban van: már csak 23 százalékot tesz ki. Összességében a magánszemélyek azok, akik a legkevésbé alkalmazkodnak az elektronikus rendszerekhez - a társaságok mintegy 90 százaléka már az interneten küldi el a bevallást. Ugyanakkor csak az önbevallóknak maradt meg a papíralapú verzió (akár nyomtatványkitöltőről, akár kézi kitöltésről legyen szó). Az egyéni vállalkozók (ők már február 15-én benyújtották a bevallásukat) és a munkáltatók is elektronikus bevallásra kötelezettek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet