BUX 139053.66 -0,32 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vállalkozók stabilitást akarnak

2008. április 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem foglalkozunk a politikával, csak az érdekli a szervezetet, hogy stabil és kiszámítható gazdasági környezet legyen - mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára arra a kérdésre, mire számítanak a várhatóan kisebbségi kormányzással járó politikai helyzetben. Ez a helyzet nem feltétlenül kedvez a stabilitásnak - tette hozzá a főtitkár -, ettől függetlenül nem változtak a szervezet adó- és járulékcsökkentéssel kapcsolatos igényei. A VOSZ kidolgozott egy olyan rendszert, amely lényegében láthatóvá teszi a munkavállaló számára a teljes bruttó jövedelmét és amellyel képet alkothat arról, hogy abból mennyi az állami elvonás mértéke. Ezt használva szeretnék elérni, hogy a munkavállalói közteher a jelenlegi 53 százalékról 40 százalékra csökkenjen. Ugyancsak támogatnák a járulékcsökkentést, itt 15-20 százalékos mérséklésre lenne szükség. Dávid Ferenc szerint nagyon fontos, hogy a mostani helyzetben sem szabad feladnia a kormánynak a reformcélok elérését.
A szervezet egyébként rendszeresen ismerteti a terveit, legutóbb Szolnokon rendezett a helyi hatóságok vezetőinek részvételével szakmai fórumot és kerekasztal-beszélgetést, ahol kiderült: a feketegazdaság visszaszorítására tett tavalyi ígéretek közül csak nagyon kevés valósult meg. Csomor Gábor, a VOSZ ügyvezető igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a legális vállalkozásokat "túlellenőrzik", míg a feketekereskedelem melegágyának tekintett piacokat rendszerint érintetlenül hagyják. Csomor szerint egyébként nem feltétlenül elég az adócsökkentés, érzékelhető köztehermérséklést kell végrehajtani és átláthatóbbá kell tenni az elvonások szerkezetét is.
A VOSZ Hallatjuk a hangunkat című országos road show-jának részeként megtartott szolnoki fórumon elhangzottak szerint a kis- és nagyvállalkozások már a kormányválság előtt is úgy érzékelték, hogy összevisszaság van a gazdaságban. A versenyképesség javításának egyik iránya az adórendszer átláthatóbbá tétele és az állami beruházások erősítése - hangoztatták a résztvevők -, a másik irány pedig az elvonások jelentős csökkentése. Ám nincs koncepció, hogy merre induljon el az ország.
A másik probléma a feketegazdaság, amely ellen a helyhatóságok képtelenek fellépni, ugyanis nincs meg a jogszabályi támogatottságuk. Az ellenőrző hatóságok apróbb csatákat nyernek ugyan a szürke vagy félig legális piacokon, komolyabb eredményt azonban egymaguk nem tudnak elérni. A VOSZ-tag élelmiszer-kereskedelmi társaság, a Co-op Hungary Zrt. elnöke, illetve a Co-op Szolnok első embere, Csepeli Lajos szerint a feketegazdaság visszaszorítása is fontos, de nekik például nagyobb fejtörést okoz, hogy nincs fizetőképes kereslet. Az elmúlt tizenhat évben a kormányok fetisizálták a piacot kereső nemzetközi tőkét, aminek az lett a vége, hogy gyárakat zártak be és munkaerőt bocsátottak el. Csepeli szerint az élelmiszer-feldolgozó iparágat túlliberalizálták.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet