Ágh Attila, a Corvinus Egyetem tanára
Európában jellemzően nem összeférhetetlen a képviselői és polgármesteri tisztség, ez ugyanis megteremti a lehetőséget a helyi politika érdekeinek országos érvényesítésére. Ez egy legitim érdekérvényesítési csatorna, mivel bizonyos szempontból a vidéki és helyi érdekek alulreprezentáltak az országos döntésekben. Ugyanígy abszurd alternatíva lenne egy Debrecen vagy Szeged méretű város első emberének döntenie a képviselőség és az önkormányzati pozíció között - Franciaországban ebből nem csinálnak problémát, mivel tudják, hogy ez csak megfelelő adminisztráció és stáb kérdése (Alain Juppé a kilencvenes évek közepén például egyszerre volt miniszterelnök és Bordeaux polgármestere - a szerk.). Az elsősorban érintett nagyvárosi polgármesterek ráadásul olyan pólusprogramokat is képviselnek, amelyek az NFT II. keretében egyben országos programoknak is számítanak.
Az összeférhetetlenség kimondása mellett így csak rövid távú érvek szólnak: egy új politikusi "mezőny" kialakulása. De ha nem az országgyűlés, hanem a helyi önkormányzatok felől vizsgáljuk a kérdést, azt találjuk, hogy a 100-150 érintett csak elenyésző kisebbséget képvisel az önkormányzati politikában. Összességében tehát miközben a miniszterelnök szándéka a közélet megtisztítására üdvözlendő, ezt elsősorban a jelenlegi folyamatok átláthatóbbá tételével lehetne elérni.
Ez egy legitim érdekérvényesítési csatorna, mivel bizonyos szempontból a vidéki és helyi érdekek alulreprezentáltak az országos döntésekben.
Bauer Tamás közgazdász
(volt SZDSZ-es képviselő)
Már évekkel ezelőtt azt a véleményt képviseltem, mint amit most a miniszterelnök. A nyugat-európai országok többségében - akár van erre jogszabály, akár nincs - nem szokás, hogy valaki parlamenti képviselő és polgármester legyen egy személyben. A képviselőnek ugyanis az ország, míg a polgármesternek saját települése érdekeit kell néznie. A polgármester-képviselő óhatatlanul egyfajta "tudathasadás" áldozata, amit rendre tapasztalhatunk is. Emellett azonban akad praktikus szempont is. Mind a polgármesteri munka, mind az országgyűlési képviselőség teljes embert kíván, ha komolyan veszi valaki. Persze ugyanez igaz az egyetemi rektorokra, kórházigazgatókra, nagyvállalkozókra is - szerintem ők se legyenek egyben országgyűlési képviselők. A parlamenti munka régebben az egész hetet felölelte, ma azonban szinte csak hétfő délutánra és esetleg keddre korlátozódik. A bizottsági üléseket ma a plenáris üléssel egy időben tartják. Konkrét példát is mondhatnék arra, hogy egyébként fontos pozíciót betöltő szakembernek a pártja azt mondja: vállalja el nyugodtan a képviselőséget, hiszen az csak a hétfő délutánját veszi igénybe. Úgy gondolom, aki az összeférhetetlenség ellen érvel, az nem figyel oda arra, mi történik ma a magyar országgyűlésben. Ami a javadalmazást illeti: a miniszterelnök által javasolt államtitkári juttatás szerintem csak abban az esetben lenne méltányos, ha a képviselőknek máshonnan nincs rendszeres jövedelmük.
Mind a polgármesteri munka, mind az országgyűlési képviselőség teljes embert kíván, ha komolyan veszi valaki.
