A Központi Igazságügyi Hivatalhoz (KIH) nemrégiben egy névtelen közérdekű bejelentés érkezett, mely szerint egy közhatalmi döntéshozó szerv illetékesénél jogosulatlanul, bejelentés nélkül lobbiztak - értesült a NAPI Gazdaság. Az ügyben érintett személyt már beidézte a KIH, de a vizsgálat lezárultáig részleteket nem szeretnének elárulni. A hivatal legfeljebb tízmillió forint bírsággal sújthatja azokat, akik lobbiigazolvány nélkül folytatnak érdekkijárást, és a szankció összegét akár az ötszörösére is emelheti többszörös jogsértés esetén. Bírság kiszabására a lobbitörvény hatálybalépése, 2006 szeptembere óta még nem került sor.
A KIH honlapján olvasható beszámolók szerint 2007 első felében az arra jogosultak mindössze tizennyolc alkalommal éltek a lobbizás adta lehetőséggel. Jelentésében az egyik hivatásos érdekkijáró arról panaszkodik, hogy tapasztalatai szerint továbbra is elterjedt gyakorlat, hogy lobbiigazolvánnyal nem rendelkező magánszemélyek, illetve a gazdasági társaságok törvényes képviselői szabadon besétálnak a minisztériumokba, és minden nyom nélkül, jogellenesen befolyást gyakorolnak a döntéshozókra. Szabó Lajos, a KIH főigazgató-helyettese szerint ilyen esetben szó sincs szabályszegésről, mivel csak azokra vonatkozik a lobbitörvény, akik megbízás vagy munkaviszony alapján, ellenérték fejében lobbiznak. Ez alapján nem kell kiváltania lobbiigazolványt a Magyarországon bejegyzett több mint egymillió cég ügyvezetőjének sem, ők ilyen címen jogosultak cégük képviseletére.
A nagy cégek közül a Mol Nyrt. már alkalmazott lobbistát, akinek feladata a pénzügyi tárca meggyőzése arról, hogy a jövedéki adóról szóló törvényben engedélyezzék az adóraktár saját, energetikai célra hasznosítható termékének jövedékiadó-mentes felhasználását. A Shering-Plough Central lobbistája az Egészségügyi Minisztériumban tett látogatást a Chron-betegek ellátásának finanszírozása ügyében. Több érdekkijáró járt el valamely település érdekében: akadt, aki Körmend egyik sporttelepének városi tulajdonba kerüléséért lobbizott a Miniszterelnöki Hivatalban, másvalaki Hajdúdorognak próbált feleslegesnek nyilvánított tűzoltóautót szerezni a honvédelmi tárcától. A legaktívabbnak a Füstirtók a Gyermekdohányzás Ellen Alapítvány lobbistája bizonyult, aki a gyermekdohányzás csökkentését segítő jogszabályi környezet kialakítása érdekében a gazdasági, földművelésügyi és az egészségügyi tárcánál, valamint országgyűlési képviselőknél és bizottsági elnököknél is járt.
A KIH még egyetlen közhatalmi szervet sem büntetett meg azért, mert nem nyújtott be beszámolót arról, ki, mikor, milyen ügyben járt el nála. Először hiánypótlásra szólítjuk fel az intézményt, ilyen esetben eddig mindig tisztázták magukat utólag - mondta lapunknak Szabó Lajos. A főigazgató-helyettes hozzátette: sokszor a lobbisták felejtik el felmutatni az igazolványukat, de már az is előfordult, hogy egy hivatásos érdekkijáró azt is látogatásnak tüntette fel a jelentésében, amit csak eltervezett.
